Menu
RSS
A+ A A-

Црквени хор "Јавор гусле"

У цркви Св. Николаја у Шиду обележена годишњица оснивања певачког друштва уз хорове из Београда и Крушевца


Majalos

 

 

 

 

 

Мајалос из 1930. годинеУ вечерњим часовима 10. децембра црква Св. Николаја у Шиду угостила је бројне вернике и посетиоце који су дошли на обележавање 130. годишњице оснивања Српског црквеног певачког друштва "Јавор гусле". Свечаност су уз слављење Господа својим наступом увеличали и гости из Београда, октет "Свети Сава" и хор "Свети цар Лазар" из Крушевца.



Уз песме у славу Господу, извођене су и композиције наших познатих композитора, а на крају уз молитву обављен је и чин братимљења хора из Шида и Крушевца.



Јавор гусле Српско црквено певачко друштво "Јавор гусле" је почело са радом још давне 1876. и било је активно све до 1941. О времену када је била чланица овог друштва разговарали смо са тета Цветанком Тубић.

Уз Слободану Цикушу - Угреновић и Слободана Стеванчевића, тета Цветанка је најстарија чланица овог друштва. Присећа се: "Када сам 1936. почела да певам било је то снажно друштво, са много чланова, а тридесетак је редовно певало. У то време је то било мешовито певачко друштво. Хоровођа је био чувени Спасоја Томић кога смо сви звали Баба. На жалост, он и један његов син су 1942. стрељани.

У то време друштво се састојало од много брачних парова. У одређене дане смо приређивали концерте - била је то Светосавска беседа, када смо певали духовне песме али и песме наших композитора (Мокрањца, Милојевића...) За покладе смо припремали забавни концерт, када су се певале лепршаве песме, а завршавало је игранком.

Сваке године смо одржавали и Мајалосе, свечаности посвећене мају, код манастира Св. Петке где су певачи долазили са породицама. Била су то лепа времена, када смо обележавали све празнике и лепо се дружили", каже тета Цветанка. Поменимо још да је након дугогодишњег прекида хор "Јавор гусле" на иницијативу свештеника Петра Божића и уз благослов владике Василија са радом поново почео у новембру 2002. за сада као женско певачко друштво.