Menu
RSS
A+ A A-

БО­ГА­ТО НА­СЛЕ­ЂЕ ДИ­НА­СТИ­ЈЕ

У ГИМ­НА­ЗИ­ЈИ "СА­ВА ШУ­МА­НО­ВИЋ" У ШИ­ДУ ОДР­ЖА­НО ДУ­ХОВ­НО ВЕ­ЧЕ ПО­СВЕ­ЋЕ­НО НЕ­МА­ЊИ­ЋИ­МА


НА­ДАХ­НУ­ТА БЕ­СЕ­ДА ПРО­ТО­ЈЕ­РЕ­ЈА СТА­ВРО­ФО­РА ХА­ЏИ ЂОР­ЂА ВО­ЛА­РЕ­ВИ­ЋАПр­вог да­на мар­та у Гим­на­зи­ји "Са­ва Шу­ма­но­вић" у Ши­ду, одр­жа­но је ду­хов­но ве­че на те­му "Не­ма­њи­ћи као осни­ва­чи срп­ске др­жа­ве". Срп­ско цр­кве­но-пе­вач­ко дру­штво "Ја­вор гу­сле" от­пе­ва­ло је "Оче наш", а по­том је Мир­ко На­нић, ве­ро­у­чи­тељ у Гим­на­зи­ји, по­здра­вио при­сут­не ис­та­кав­ши да је за­ми­сао о одр­жа­ва­њу ова­кве ве­че­ри на­ста­ла још ра­ни­је, а са­да је до­шло до ње­не ре­а­ли­за­ци­је.



Ства­ра­ла­штво Не­ма­њи­ћа је об­ра­ди­ла про­фе­сор исто­ри­је Вој­ка Лу­кић, ис­та­кав­ши да су Не­ма­њи­ћи вла­да­ли од 1166. до 1371. го­ди­не, ад а је за­хва­љу­ју­ћи Раст­ку Не­ма­њи­ћу од­но­сно Све­том Са­ви, Срп­ска пра­во­слав­на цр­ква 1219. го­ди­не до­би­ла ауто­ке­фал­ност. За вре­ме Не­ма­њи­ћа, срп­ска др­жа­ва је до­жи­ве­ла про­цва­ту еко­ном­ском, кул­тур­ном, ду­хов­ном и прав­ном по­гле­ду. У то вре­ме су из­гра­ђе­ни број­ни ма­на­сти­ри, на­ста­ла књи­жев­на де­ла, ли­ков­на оства­ре­ња и ду­хов­на му­зи­ка. Срп­ска др­жа­ва је 1344. го­ди­не про­гла­ше­на ца­ре­ви­ном, а 1349. го­ди­не је до­нет чу­ве­ни Ду­ша­нов за­ко­ник.

 ПРО­ГРАМ ОБО­ГА­ТИ­ЛО СРП­СКО ЦР­КВЕ­НО-ПЕ­ВАЧ­КО ДРУ­ШТВО "ЈА­ВОР ГУ­СЛЕ"

 

 

Мир­ко На­нић је ис­та­као да су Не­ма­њи­ћи би­ли са Бо­гом и да су за­то би­ли ве­ли­ки као и сав срп­ски на­род. По­том је уче­ни­ца И/2 раз­ре­да На­та­ша До­роњ­га про­чи­та­ла свој рад на те­му Не­ма­њи­ћа, ко­ји је осво­јио на­гра­ду на ли­те­рар­ном кон­кур­су. Про­то­је­реј ста­вро­фор Ха­џи Ђор­ђе Во­ла­ре­вић је на­дах­ну­то про­чи­тао од­ло­мак из сво­је књи­ге "Пре­нос мо­шти­ју Ца­ра Уро­ша кроз исто­ри­ју" и по­хва­лио Гим­на­зи­ју за ве­о­ма до­бру про­сла­ву школ­ске Сла­ве Све­тог Са­ве Све­тог Са­ве, ко­ју је ове го­ди­не уве­ли­ча­ло ње­го­во пре­о­све­штен­ство епи­скоп Ва­си­ли­је.



Би­ра­ним ре­чи­ма, при­сут­ни­ма се обра­тио и про­фе­сор Пре­драг Мрк­шић, ре­кав­ши да ово ве­че до­жи­вља­ва као омаж Не­ма­њи­ћи­ма. По­том је го­во­рио о при­су­ству Не­ма­њи­ћа у срп­ској пи­са­ној књи­жев­но­сти ко­ја, ка­ко је ре­као, упра­во и по­чи­ње са Раст­ком Не­ма­њи­ћем под­се­тив­ши на зна­чај "Ми­ро­сла­вље­вог Је­ван­ђе­ља" с кра­ја 12. ве­ка. Срп­ско цр­кве­но-пе­вач­ко дру­штво "Ја­вор гу­сле" от­пе­ва­ло је хим­ну Све­том Са­ви. На кра­ју ове успе­шне ду­хов­не ве­че­ри, при­сут­ни су по­гле­да­ли по­лу­сат­ни до­ку­мен­тар­ни филм о то­ме ка­ко је про­те­кло ово­го­ди­шње обе­ле­жа­ва­ње школ­ске сла­ве.