ЈОШ ЈЕДНОМ О ФИЛИПОВОМ МЕМОРИЈАЛУ
- Аутор Петар Вејновић
У прошлом броју нашег листа објављено је реаговање г. Радоице Крунића на текст у листу Политика као и у нашем листу у бр. 13 (чији сам ја аутор) а односи се на датум одржавања Првог меморијала Филипа Вишњића. Господин Крунић је у 12 тачака набројао аргументе који говоре о томе да су он и његови сарадници били организатори Првог меморијала Филипа Вишњића.
Од тих 12 тачака у 10 се слажем са господином Крунићем. Остају спорне две, прва и девета. Наиме у новембру 1965. године у Вишњићеву је заиста обележена 200 ГОДИШЊИЦА РОЂЕЊА ФИЛИПА ВИШЊИЋА уз учешће свих оних актера које је господин Крунић набројао. То је истина и то нико није спорио ни једног тренутка. Неспоразум настаје по г. Крунићу оног момента када је у образложењу за доделу постхумног признања Милинку Мићку Коприћу наведено да је он био један од организатора ПРВОГ МЕМОРИЈАЛА ФИЛИПА ВИШЊИЋА. Али и то је истина. Безброј докумената и живих учесника ПРВОГ МЕМОРИЈАЛА ФИЛИПА ВИШЊИЋА то могу да потврде. И сам г. Крунић у међувремену је добио део документа који говоре о томе.
Ипак поглавље 9. у његовом реаговању стиче се утисак био је покушај да се омаловажи додела признања и то постхумно човеку чије су заслуге за одржавање Првог Меморијала Филипа Вишњића немерљиве. Чинити то уз несхватљиву упорност која није заснована на аргументима заиста не служи на част некадашњем директору ОШ у Вишњићеву.
Пажљивијем читаоцу сигурно није промакао текст у поглављу 12. које је написао г. Крунић. И управо у њему може се сагледати сва контрадикторност његових тврдњи. Он ту говори о односу библиотеке из Ср. Митровице и тадашњег руководства у шидској општини које "... није придавало значај делу и лику Ф. Вишњића".
И управо та констатација и тај однос општинске власти према делу славног народног песника био је додатни мотив омладини у Вишњићеву да се након пет година од обележавања 200. годишњице рођења Ф. Вишњића покрене иницијатива за одржавање Првог Меморијала Филипа Вишњића који је одржан 30. новембра 1970. год. И не само да су се игнорантски и са потцењивањем односили према овој иницијативи него су неколико година касније општинска власт и заједница образовања у Шиду променили име ОШ Филип Вишњић у Вишњићеву која се све до средине деведесетих година прошлог века звала ОШ Босутски одред.
И овај детаљ говори можда најбоље како су се тадашње општинске "велможе" односиле према историји и традицији овог народа. Нешто слично се догодило и ОШ Ф. Вишњић из Шида која је променила име у ОШ Сремски одред које и данас носи. Практично тих година шидска општина и село Вишњићево остали су без знамења која би говорила да је на овим просторима живео и стварао највећи народни песник Србије.
Тих година једини знамен био је његов гроб у селу Вишњићеву који су 1887. године на 50. годишњицу његове смрти подигли Срби из Беча. Оспоравати без ваљаних аргумената постхумно признање човеку који је дао огроман допринос у приближавању и презентовању дела славног песника и гуслара Филипа Вишњића и то у тренутку када није у прилици да сам одговори заиста се не би могло назвати часним и витешким.