Menu
RSS

Шидски портал™је интернет портал града Шида и општине, намењен је шиђанима (онима који су то некада били или који се тако осећају), користи за прикупљање и размену информација, текстова и догађаја на локално-глобалној мрежи „Интернету“, служи на корист шиђанима као својеврсна архива.

A+ A A-

Српска Православна Црква

Архијерејски Намесник:
протојереј Радомир Мишић
22240 Шид, улица Златка Шнајдера 8
телефони: 022/712-559, 065-9716-995
Седиште:
22240 Шид, улица Школска 5



Шид

Парохије четири:
Храм Преноса моштију Светог оца Николаја подигнут је 1758-1765. године и осветио га је архиепископ и митрополит карловачки Стефан.
Матичне књиге су од 1752. године и поново се чувају од 1949. године.
Председник црквене општине:
Бранко Нонковић.


I парохија: јереј Зоран Угрешић,, рођен 26.05.1976. у Вишњићеву, рукоположен 05.10.2002. године.
22240 Шид, Светог Саве 26
телефон:022/711-547.


II парохија: протојереј-ставрофор хаџи Ђорђе Воларевић, рођен 14.05.1944. у Беркасову, рукоположен 28.08.1967.
22240 Шид, Светог Саве 3
телефони:022/715-049, 063/826-20-40.


III парохија: протојереј Лазар Шапоња, рођен 20.03.1947. у Ердевику, рукоположен 1970. године.


IV парохија: јереј Петар Божић, рођен 01.07.1972. у Сиднеју (Аустралија), рукоположен 13.08.2000. године.
22240 Шид, Светог Саве 3


Сеоске Парохије

Адашевци

Парохија једна.
Храм Преноса моштију Светог оца Николаја подигнут је 1827-1834, рушен 1942., а обнова је почела 1965-1996. године. Осветио га је епископ сремски Василије.
Матичне књиге су од 1945. године, а старе су уништене у рату.
22244 Адашевци, Бранка Радичевића 21.
Парох: јереј Милан Пршић
телефон 022/737-273, 062/265-830


Председник црквене општине:
Милан Пражић.


Батровци

Парохија једна.
Храм Светог апостола Петра и Павла подигнут је 1657, порушен до темеља у ИИ светском рату, а обнова је почела 1988. године.
Матичне књиге су од 1949. године, а старе су уништене у рату.
ВД Парох: јереј Милорад Душанић, из Моровића.


Бачинци

Парохија једна.
Храм Преноса моштију Светог оца Николаја подигнут је 1805. године. Осветио га је митрополит Стефан.
Матичне књиге су од 1945. године.
Парох: јереј Александар Цвитановић, рођен 17.07.1972. у Новом Саду, рукоположен 21.09.1993.
22225 Бачинци, Војвођанска 2
телефон: 022/742-219.
Председник црквене општине:
Бранко Ракић.


Беркасово

Парохија једна.
Храм Светог апостола Петра и Павла подигнут је 1775. године.
Матичне књиге су од 1949. године, а старе су уништене у рату.
Парох: протонамесник Владо Лазић, рођен 18.09.1964. у Лопарима, рукоположен 11.101992. године.
22242 Беркасово, Војвођанска 29
телефон: 022/718-114.
Капела Свете Петке реновирана и освећена је 1998. године од епископа сремског Василија.
Председник црквене општине:
Душан Јовичић.


Бингула

Парохија једна.
Храм Светог Георгија подигнут је 1732-1752, а осветио га је епископ Партеније 1778. године. Порушена је 1944. године и поново саграђена 1990-1993. године, а освећење је извршио епископ сремски Василије.
Матичне књиге су од 1857. године, а поново се чувају од 1949. године.
Парох: протојереј Божидар Шапоња, пензионисани свештеник.
22253 Бингула.
Председник црквене општине:
Слободан Субић.


Вашица Мала

Парохија једна.
Храм Светог Георгија подигнут је 1778. године, а осветио га је епископ темишварски Самуило.
Матичне књиге су од 1733. године, а поново се чувају од 1949. године.
Парох: јереј Богдан Дангузов, рођен 12.05.1971. у Сремској Митровици, рукоположен 15.02.1994. године.
22241 Вашица, Лењинова 3
телефон: 022/731-455.
Председник црквене општине:
Славко Борота.


Вишњићево

Парохија једна.
Храм Преноса моштију Светог оца Николаја подигнут је 1790-1801. године. Порушен је па обнављан 1962. године и осветио га је епископ сремски Макарије.
Матичне књиге су од 1747. године.
Парох: јереј Никола М. Пробојчић, рођен 09.09.1968. у Вогњу, рукоположен 22.10.1989. године.
22246 Бачинци, Филипа Вишњића 2
телефон: 022/745-857.


Гибарац

Парохија једна.
Привремена богомоља Светог пророка Илије подигнута је 1995. године и освећена је од епископа сремског Василија.
Матичне књиге су од 1995. године.
ВД Парох: јереј Александар Цвитановић, из Бачинаца.
Председник црквене општине:
Ненад Манојловић.


Ердевик

Парохија једна.
Храм Преноса моштију Светог оца Николаја подигнут је 1804. године и осветио га је епископ Данило.
Матичне књиге су од ?. године.
Парох: протојереј Саво Почуча, рођен 29.05.1947. у Славонској Пожеги, рукоположен 10.08.1969. године.
22230 Ердевик, Пионирски парк 3
телефон: 022/752-440.
Капела Свете Петке подигнута је 1926. године.
У селу Љуби је храм Светог великомученика Димитрија.
Председник црквене општине:
Стево Косијер.


Илинци

Парохија једна.
Храм Светог пророка Илијеподигнут је 1727. године.
Матичне књиге су од ?. године.
ВД Парох: јереј Богдан Дангузов, из Вашице.
Председник црквене општине:
Жарко Марковић.


Јамена

Парохија једна.
Храм Светог Георгија подигнут је 1760. године за време митрополита Павла.
Матичне књиге су од 1949. године, а предходне су спалиле усташе.
ВД парох: јереј Милорад Душанић, из Моровића.


Кукујевци

Парохија једна.
Храм Успења Пресвете Богородице подигнут је 1993. године и осветио га је епископ сремски Василије. Звоник је дозидан 1997. године и исте године је и освећен.
Матичне књиге су од 1992. године.
Парох: протонамесник Душан Чавка, рођен 20.03.1965. у Бугојну, рукоположен 08.11.1986. године.
22224 Кукујевци, Светог Саве 10
телефон: 022/742-705.
Председник црквене општине:
Гаврило Бањац.


Моловин

Парохија једна.
Храм Светог архангела Гаврила подигнут је 1801. године и осветио га је епископ сремски Макарије.
Матичне књиге су од 1896. године и поново се чувају од 1949. године.
ВД парох: протонамесник Владо Лазић, из Беркасова
телефон: 022/718-114.
Председник црквене општине:
Драган Видовић


Моровић

Парохија једна.
Храм Рођења Пресвете Богородице подигнут је 1846. године и више пута је страдао за време II светског рата. Генерално је обновљен 1994. године и исте године је и освећен.
Матичне књиге су од 1949. године а старе су уништене.
Парох: јереј Милорад Душанић, рођен 08.10.1958. у Теслићу, рукоположен 16.09.1984. године.
22245 Моровић, Краља Петра I 5
телефон: 022/736-042.
Председник црквене општине:
Бранко Маовац.

Статистика

Број прегледа чланака
735623