МОРОВИЋ
- Аутор Дражен Лукић
Моровић. Село са три моста и две реке. Моровић се налази у Југозападном Срему на обалама Босута и Студве, недалеко од Шида. Окружен је великим комплексом шума.
У XIII веку, Моровић је био посед у власништву породице Ајнард, пореклом од француских крсташа - витезова. По једном предању, Моровић потиче од имена светог Морица, заштитника француских крсташа - витезова који су боравили у Моровићу. Крајем XIII века, Моровић је посед угарске породице Гут Келед, која се помиње под именом "де Маротх", да би се од 1378. год, од помињала као Моровићко племство.
Најугледнији међу Маротима, Иван, мачвански бан, подигао је на ушћу Студве у Босут утврђени град. У њега се улазило кроз гвоздене капије.
Према легенди, испод града су изграђени многи ходници који су се протезали у свим правцима, па чак и испод Босута. Оно што је зачуђујуће је да је тврђава одолела зубу времена до данас.
На улазу у Моровић, налази се црква Марије Терезије. Била је место ходочашћа католичких верника, спада међу најстарије цркве у Срему. Изграђена је у романско-готском стилу изводником са крстоликим прозорима.
Друга католичка црква је посвећена светом Року. Црква је првобитно била изграђена од дрвета, да би касније била обновљена и сазидана од чврстог материјала.
Православни храм у Моровићу, подигнут је 1729. године и од тада се спомиње као црква посвећена Рождеству Богородице. Највећа светиња у моровићкој православној цркви била је војничка застава цара Уроша.
Традиционално, сваке године се одржавају моровићки летњи дани и фишијада. На тим манифестацијама се окупља много људи, ради уживања у лепотама које Моровић пружа.