МОРОВИЋ
- Аутор Петар Вејновић
Село Моровић у шидској општини се са правом убраја међу најлепша сеоска насеља у Војводини. Разлог за то је свакако и положај овог места, које је смештено на обалама две реке Босута и Студве. Моровић је још по нечему необичан када су у питању сеоска насеља. Наиме, у овој месној заједници која броји преко 2200 становника само двадесет посто становништва се бави пољопривредном, док је остало радно активно становништво запослено у бројним фирмама које делују на подручју овог места.
Истина и овде је последњих година свеопшта криза у држави учинила своје па је од некадашњих 500 запослених та цифра у последњих неколико година знатно смањена. Ипак, и данас многа предузећа као што су земљорадничка задруга Граничар, Војна установа Моровић, Шумска секција, Механизација и друга успешно послују.
Ипак, оно што ово село чини изузетним је чињеница да се у његовој непосредној близини налазе чак 4 моста. Најстарији је онај на реци Босут у самом центру села, који је изграђен далеке 1898. године у време Аустро-Угарске док је други на реци Студви изграђен нешто касније. Железнички мост на реци Босут изграђен је у првој половини двадесетог века у време изградње пруге Шид-Бијељина.
У неколико наврата је у току другог светског рада доживео оштећења, али је убрзо реновиран тако да је и данас у употреби. Најновији мост је онај изграђен осамдесетих година прошлог века такође на реци Босут и који се налази на регионалном путу Шид-Моровић-Јамена са даљим правцима према Републици Хрватској и Босни и Херцеговини. Хроничар овог места Жељко Прскало-Лимун у тексту који је написао за "Моровићки гласник" лист који издаје Омладински клуб из овог села са правом је утврдио да је Моровић изузетна туристичка дестинација. Близина босутских и спачванских шума, реке Босут и Студва права су мека за ловце и риболовце.
Према истраживањима која су рађена на отвореним водама крајем осамдесетих година прошлог века, ихтиолози из Србије су утврдили да су Босут и Студва две реке са највећим потенцијалом за узгој рибе. Истина ратна дешавања деведесетих година непосредно уз границу са Хрватском су учинила своје. Нелегалан лов и риболов знатно је смањио потенцијал ловне дивљачи и рибље популације. Ипак, у последње време фирме које газдују са ловним и риболовним подручјима учиниле су много тога на обнови.
У наредном периоду очекује се велики прилив туриста који желе у чистој природи и на незагађеним рекама провести своје слободно време. Моровић има сву потребну инфраструктуру за пријем великог броја туриста. У близини је Војна установа Моровић са хотелским капацитетима и апартманима, која је све више отворена за туристичке садржаје а надалеко је и мото-хотел Адашевци на ауто путу Београд-Загреб. И бројна домаћинства у Моровићу су изразила спремност да приме туристе.
Месна заједница Моровић ће заједно са Туристичком организацијом из Шида која има амбициозне планове у наредном периоду, учинити кораке да се у догледно време у самом месту изграде објекти и садржаји како би и само село имало користи од туризма, који ће о свему судећи у наредним деценијама постати доминантна привредна града у једном од најлепших села не само у Војводини него и у Србији.