Храм од плетера подигнут 1727. а садашњи од тврдог материјала 1778. године - Резбарију радио Едуард Владарш, а сликарске послове Павле Чортановић
У првој половини 18. века Вашица или Мала Вашица, како се у то време називала, била је насеље са 50 домова. Црква је саграђена 1727. а освештао ју је епископ Никанор крушедолски, 30. јула 1729. године. Визитациона комисија Карловачке митрополије, у свом извештају од 1733. године, забележила је за цркву да је нова, од плетера, покривена шиндром и сводом од дасака. Иконостас се састојао од 12 малих икона. Од осталог мобилијара имала је налоњу, иконостас (сталак за иконе) и три "лепа" стола.
Првобитни скромни иконостас, састављен од малих икона, замењен је у шестој деценији 18. века. Године 1754. исплаћено је сликару 11,40 форинти за престоне иконе. Данас су од њих сачуване, три иконе, Богородица са Христом, Св. Георгије и Св. арханђел Михајло и Св. Никола (данас се налазе у Музеју Срема у Сремској Митровици). Иконе стилски и рукописно везују се за зографа и свештеника из Мартинаца Станоја Поповића. Изведене су линеарним третманом, контурама које прате облике и декорисање одеће стилизованом златном цветном орнаментиком, са пластично сликаним ликовима који га приближавају руско-украјинском црквеном бароку.
Данашња црква од тврдог материјала саграђена је у барокном стилу, 1778. године. У новој цркви вероватно је био постављен иконостас из старе грађевине, пошто је данашњи начињен у другој половини 19. века.
У разарањима током Другог светског рата (1945), тешко је оштећена црква. У послератним годинама (1951), обновљена је црква и тада је поправљен кров, док је звоник сазидан 1954. године. Приликом обнављања црква је изменила свој првобитни изглед.
Иконостас је настао између 1854. и 1863. године. Најпре је резбарију радио Едуард Владарш, житељ митровачки, а сликарске радове Павле Чортановић, житељ новосадски. Општина у Вашици закључила је уговор са Едуардом Владаршом за израду резбарије иконостаса. За радове на иконостасу, како је забележено у летопису цркве, општина је платила мајстору 3.600 форинти.
Резбарија иконостаса је највећим делом страдала за време Другог светског рата. Према сачуваним фрагментима орнаменталне декорације, види се да је била изведена у класицистичко-бидермајер стилу. Декоративни репертоар састоји се од флораних мотива, разлисталих храстових гранчица, које вијугају или се савијају у волуте, ружа уплетених у венце или у вазама, и котарица са цвећем.
Неколико година после завршених резбарских послова, општина у Малој Вашици је поверила сликарске радове Павлу Чортановићу. Он је добио да наслика иконостас, певнице, епископски трон и унутрашњост цркве, уз новчану награду од 1.600 форинти. Радови на иконостасу завршени су 1863. године. Запис о завршетку радова налази се на полеђини Тајне вечере.
Преостале иконе на иконостасу у великој мери су оштећене и прекривене слојевима, прљавштине и чађи. На нешто боље очуваним иконама види се да је Павле Чортановић сликао иконостас у класицистичком стилу. Хроматска скала је тамна и хладна и састоји се од плавосивих, мркосмеђих и загаситих црвених боја.
У цркви је сачувано више целивајућих икона, које припадају опису Павла Чортановића
Сачуван је барјак, који је 1850. године сликао познати новосадски уметник Јован Клајић. На једној страни, приказан је св. Георгије, патрон вашичке цркве, а на другој Крштење. У доњем делу Крштења је запис са потписом аутора и датумом сликања.