НА ОРАНИЧНИМ ПОЉИМА У ШИДСКОЈ ОПШТИНИ
- Аутор Н. Суботић
Јесенас је на задружном и приватном поседу засејано близу 6.000 хектара стрних усева, највише пшенице
Климатске прилике током протеклих јануарских дана у овом делу Срема, као и региону Војводине нису обрадовале ратаре јер не наговештавају родну годину. Дугогодишња искуства земљорадника у селима шидске општине говоре да је пшеници у фази зимског мировања преко потребан снежни покривач како да је заштити од јаких мразева тако да и након отапања остави преко потребне количине влаге. Нажалост, ова година наговештава да ће бар по садашњим показатељима бити сушна јер је у великој мери присутан недостатак влаге у земљишту.
Разлог за то јесу изузетно високе дневне температуре током јануарских дана, за које метеоролози кажу да су највише забележена од како се прати температура у нашој земљи. Овакве климатске прилике, указују наши водећи пољопривредни стручњаци, могу веома негативно да се одразе на даљи развој стрних усева, уколико би и наредних дана потрајале, а земљиште не добије преко потребне количине влаге за акумулацију.
У супротном, уколико зима прође без снега, а наставе се овако високе дневне температуре, које су праве пролећне, скратио би се вегетациони период биљака и имали бисмо жетву пшенице можда и до краја маја. Ово би била заиста права сензација, истиче управник Завода за стрна жита са новосадског Института за ратарство и повртарство др Србислав Денчић. Уз све ово, ратари се ипак надају да ће пристићи снежни покривач и донети потребну влагу исушеним ораницама, где је на појединим парцелама потребно чак и 80-90 литара по метру квадратном, што се заиста не памти у дугом временском периоду.
Напред изречене стручне оцене у потпуности су приметне у шидској општини где је јесенас на задружним и приватним парцелама засејано близу 6.000 хектара ораница. Сама сетва обављена је уз повољне временске прилике и у ширем оптималном року, тако је усев сада у фази бокорења. Према речима секретара Друштва пољопривредних инжењера и техничара општине Шид Зорице Лилић, дип.инг.пољ. усеви су у солидној кондицији. На појединим парцелама примећена је појава пољских мишева па је потребно применити "цинкфосфид мамке" за њихово сузбијање. Уз ово препоручује се ратарима да обиђу своје површине под пшеницом и прате даље кретање и других глодара, а у овом периоду могу бити нападнута и луцеришта јер управо овакви климатски услови без снега погодују њиховој најезди,
У наредном периоду, саветују овдашњи пољопривредни стручњаци, треба се припремати и за прихрану пшенице и за то обезбедити потребне количине минералних ђубрива. Сама количина и време припреме већ су добро познати земљорадницима, али наодмет не би дошао савет пољопривредних стручњака. Уколико уз то ратари имају и често спомињану анализу земљишта са парцеле где је јесенас засејана пшеница, онда су то прави агротехнички предуслови за квалитетну прихрану.
Кад је у питању сама набавка потребних количина минералних ђубрива, тренутно стање на домаћем тржишту је крајње задовољавајуће. За добру снабдевеност у шидској општини брину се овдашње земљорадничке задруге и организатори производње који су на услузи земљорадницима. Треба истаћи да све ипак није баш идеално, јер се произвођачи жале на недостатак финансијских средстава и неадекватну цену пшенице која не покрива трошкове њихове производње.