Сећања
- Аутор Петар Вејновић
Расправе које се у последње време воде о злогласном концентрационом логору Јасеновац у коме је на најзверскији начин страдало неколико стотина хиљада Срба, Јевреја, Рома и других националности, поново су освежиле једну причу о човеку који је четири године био у по многима најзлогласнијем логору на тлу Европе у Другом светском рату.
Пре нешто више од две и по године тихо и ненаметљиво како је и живео последњих година на вечни починак отишао је Славко Васић Гане из Адашеваца, један од последњих преживелих логораша злогласног Јасеновца. Последње године свог мукотрпног живота некадашњи крзнар проводио је у селу Вашица код Шида присећајући се с времена на време дана проведених у једном од најзлогласнијих концентрационих логора на тлу Европе у Другом светском рату.
Вихор рата захватио је тада деветнаестогодишњег Васића на занату у Сремској Митровици а ухапшен је у родним Адашевцима у познатој акцији усташког зликовца Виктора Томића који је током 1942. године ухапсио преко 20 хиљада житеља Срема у акцији познатој као "Сремско крваво лето". Због своје младости успео је да избегне стрељање на гробљу у Сремској Митровици где је стрељано неколико хиљада родољуба Срема међу којима и познати сликар Сава Шумановић из Шида. Након тога је депортован са групом Сремаца у злогласни Јасеновац где ће у нељудским условима провессти готово четири године.
Дане, месеце и године пакла проводио је углавном у радном делу логора али је, иако је то често пута избегавао да прича, видео најстрашније слике у логору који је постао синоним фашистичких зверстава у овом делу Европе. Посебно је тешко подносио слике страдања деце и жена и оне су му се често враћале пред очи. "Нема тог човека који може описати тај пакао. Питао сам се по хиљаду пута како смо и ми малобројни који смо остали живи могли да наставимо да живимо колико-толико нормалним животом. Мене је одржала снажна воља да поново видим своје родне Адашевце и свој Срем. Одржала ме је и младост и издржљивост али и низ срећних околности. Једна од њих је и мој занат. Највећи део радних обавеза проводио сам у кожарској радионици где смо правили обућу за заповеднике логора. Захваљујући мом занату успео сам да направим кожне чизме и ципеле за команданта логора злогласног Макса Лубурића, који је често волео да парадира у униформи а пошто је тражио специјалне кожне чизме ја сам морао да их правим у неколико наврата", говорио је Славко Васић Гане, логораш из Јасеновца.
Заједно са неколицином преживелих логораша дуго година сам сарађивао са нашим познатим филмским редитељем Лорданом Зафрановићем који је можда најближе описао страдања, патње и смрт неколико стотина хиљада заточеника овог логора у филму "Крв и пепео Јасеновца". Спас је дошао у пролеће 1945. године, када су се заробљеници Јасеновца свесни великих губитака одлучили за побуну и бекство из логора. Мало је њих дочекало партизанске јединице које су се налазиле у непосредној близини. Васић, иако изнурен од четворогодишњег боравка у логору током којег је преполовио своју телесну тежину, прикључио се јединицама НОВ-а у коначним борбама за ослобођење земље. Вратио се након завршетка Другог светског рата у Шид, где је радио свој занат захваљујући којем је остао у животу, а последње дане свог живота проводио је у Вашици као пензионер.