ИЗ ФА­БРИ­КЕ НА ЊИ­ВУ

Од 2002. го­ди­не се ба­ви ис­кљу­чи­во по­љо­при­вре­дом и то ра­тар­ством, а од про­шле го­ди­не и то­вом би­ко­ва. По­ред 20 ју­та­ра сво­је, об­ра­ђу­је и 65 ју­та­ра зе­мље у за­куп, а на кре­дит ку­пио још је­дан трак­тор

СИ­МА МИ­ЛИ­ЧИЋ ИЗ ШИ­ДА ЖИ­ВИ ОД ПО­ЉО­ПРИ­ВРЕ­ДЕ И САМ ЈЕ СВОЈ ГА­ЗДА

Од 2002. го­ди­не се ба­ви ис­кљу­чи­во по­љо­при­вре­дом и то ра­тар­ством, а од про­шле го­ди­не и то­вом би­ко­ва. По­ред 20 ју­та­ра сво­је, об­ра­ђу­је и 65 ју­та­ра зе­мље у за­куп, а на кре­дит ку­пио још је­дан трак­тор

И по­ред, ка­ко се то не­ка­да го­во­ри­ло, др­жав­ног по­сла, као и мно­ги дру­ги и Си­ма Ми­ли­чић из Ши­да уз по­сао у Фа­бри­ци уља "Мла­дост", ба­вио се упо­ре­до и по­љо­при­вре­дом, а ка­да је уља­ра за­па­ла у те­шко­ће, по­сле осам­на­ест и по го­ди­на ста­жа, Си­ма је ре­као "збо­гом" фир­ми и по­све­тио се ис­кљу­чи­во по­љо­при­вре­ди 2002. го­ди­не. По­стао је сам свој га­зда и по­ред соп­стве­не, по­чео је и са об­ра­дом зе­мље у за­куп.

- На сву сре­ћу имам сву по­треб­ну ме­ха­ни­за­ци­ју: три трак­то­ра, при­кључ­не ма­ши­не, ком­бајн, а на­ба­вио сам и пре­су за ба­ли­ра­ње "Вел­гер". Нај­ви­ше се­јем со­ју и то 30 хек­та­ра, 10 хек­та­ра пше­ни­це за­тим ку­ку­руз и на­рав­но де­те­ли­ну због то­ва би­ко­ва. Имам и 20-так то­вље­ни­ка, три кр­ма­че па про­из­во­дим и пра­си­це - ка­же нам Си­ма Ми­ли­чић.

Ра­ни­јих го­ди­на је се­јао и ше­ћер­ну ре­пу али, ка­ко ка­же, због од­би­та­ка и ди­ге­сти­је, са­да ре­пу не се­је што не зна­чи да се не­што и не про­ме­ни. Пи­та­мо га шта је са уља­ном ре­пи­цом и да ли је пер­спек­ти­ва у овом усе­ву?

- За са­да ни­сам за­ин­те­ре­со­ван за ре­пи­цу и ми­слим да ми и не­ма­мо пра­ве ком­бај­не за вр­шид­бу. До­бри су стра­ни и пот­пу­но но­ви због спе­ци­фич­но­сти зр­на, а то­га је ма­ло - крат­ко од­го­ва­ра Си­ма. Про­шле го­ди­не је за­по­чео са то­вом би­ко­ва ис­по­ру­чив­ши 15 ко­ма­да ме­са­ри "Ђур­ђе­вић" из Пе­ћи­на­ца. Ка­же да је пот­пу­но за­до­во­љан це­ном од 125 ди­на­ра по ки­ло­гра­му жи­ве ме­ре и ка­ко ка­же, про­сто је не­ве­ро­ват­но у ово не­срет­но вре­ме да но­вац од­мах до­би­је на ру­ке, а ме­сар је до­шао у Шид ка­ми­о­ном по би­ко­ве. Ку­пио је Си­ма од­мах још 10 те­ла­ди и уско­ро ће још 10.

Ора­ни­це су већ при­пре­мље­не за про­лећ­ну се­тву и на­ђу­бре­не стај­ња­ком, пше­ни­ца при­хра­ње­на "АНОМ" и пре­вен­тив­но за­шти­ће­на про­тив гло­да­ра цинк-фос­фи­дом. На­пра­вио је 2003. го­ди­не са­вре­ме­ну шу­пу за ме­ха­ни­за­ци­ју, а го­ре ве­ли­ки чар­дак за ку­ку­ру­зе. Је­се­нас је ме­сец и по да­на пре­во­зио ба­ли­ра­ну со­ји­ну сла­му за Фа­бри­ку уља "Мла­дост", не­где око 400 то­на па се и ту за­ра­ди­ло.

- Ре­ги­стро­вао сам по­љо­при­вред­но га­здин­ство, а у ра­ду ми по­ма­же отац Или­ја, а по по­тре­би и пет-шест се­зон­ских рад­ни­ка. Услу­жно сам пре­во­зио ше­ћер­ну ре­пу те се­јем пше­ни­цу и со­ју. Имам и соп­стве­ну ме­ша­о­ну сточ­не хра­не за сво­је по­тре­бе. Си­ту­а­ци­ја у по­љо­при­вре­ди ни­је ла­ка и пу­но се ра­ди али се опет не­ка­ко иде на­пред - ре­као нам је на кра­ју Си­ма Ми­ли­чић.

ТРАК­ТОР НА КРЕ­ДИТ

Пре­ко Фон­да за раз­вој Ми­ли­чић је до­био кре­дит и ку­пио још је­дан трак­тор "Бе­ла­рус" чи­ја је це­на 15 хи­ља­да евра и још 1.500 евра ка­ма­те. Го­ди­ну да­на је грејс пе­ри­од, а на сва­ких шест ме­се­ци до­ла­зи му ра­та од 2.000 евра, а кре­дит је на пет го­ди­на. Ра­чу­на да ће се ова ин­ве­сти­ци­ја бр­зо ис­пла­ти­ти.