КАРОЛ ХОВАН ИЗ ШИДА ОБРАЂУЈЕ ТРИДЕСЕТ ЈУТАРА ЗЕМЉЕ И ЧЕСТО ЗАСВИРА
Пре три деценије, Хован је уз помоћ "зеленог плана" подигао штале за тов јунади и краве музаре и овим послом се бавио до почетка деведесетих и велике инфлације. Иако у осмој деценији живота обрађује 30 јутара земље, а стигне и даље да свира у СКУД "Једнота"
За свој животни позив, Карол Хован (74) из Шида, изабрао је пољопривреду, бавио се обрадом земље и товом јунади и производњом млека. Схватио је да мора прећи на савременији начин узгоја бикова па је 1977. године добио кредит, тада популарно назван "зелени план" и кренуо у изградњу савремених штала.
- Паре се нису добијале "на руке" већ грађевински материјал у одређеној вредности и сећам се да су то биле ондашње 22 хиљаде динара. Уложио сам нешто и сопственог новца и изградио штале капацитета 20 бикова "у везу" и 10 крава музара, као и за 20 телади у слободном тову. Поштено сам све урадио, а знам да је било и оних који су "зелени план" искористили за потпуно друге намене - прича Карол Хован.
У време интензивне производње, годишње је испоручивао две туре букова. Чим је једне испоручио, телад из слободног това која су већ тежила 200 килограма, пребацивао је "на вез" а на њихово место су долазила нова телад и тако у круг.
Са пласманом није било проблема јер је имао уговор са ИМ "Срем" а исплата је била преко задруге и одмах се добијао новац. Истина, признаје наш саговорник, никада није баш све било идеално па се некада догађало да кланици нису потребни бикови у толиком броју па је морао тражити и шверцере да прода своју робу. Млеко је испоручивао млекари, а нешто се продало и код куће. Оваква производња је трајала петнаестак година.
Дошле су ратне године, велика инфлација и било је јако тешко, тако да сам знатно смањио, а онда у потпуности престао да товим бикове. Краве сам држао још око две године, али сам и од тога одустао. У потпуности сам се посветио искључиво обради земље. Имам 30 јутара и то ваља обрадити, а полако и године притискају. Имао сам девет јутара под житом, осам под репом, 13 јутара соје па кукуруз. Шећерну репу више нећу сејати, највише ми одговарају жито и соја - каже Хован.
Има Карол сву потребну механизацију али истиче да му треба за одређене радове и помоћ па тада ангажује Милоша Поповића и Мишка Олејара. У оптималном року, 3. октобра је засејао 11 јутара жита, а остале њиве су пооране и спремне за пролеће. Током зиме биће више времена за одмор, па и за дружење с хармоником.
Још далеке 1947. године, Хован је почео да свира у СКУД "Једнота" и остао је активан до данашњих дана и један је од најстаријих чланова. Свира на свим манифестацијама и без обзира што пристижу и млађи, без чика Карола се не може.
- Питају ме често како све успевам да постигнем, а ја одговарам да кад се нешто воли, све се стигне - каже Хован.
ДОБИТНИК НАГРАДЕ "ШЕСТИ ДЕЦЕМБАР"
За постигнуте резултате у пољопривредној производњи али и друштвеном и културном ангажовању, Хован је 1980. године добио највише општинско признање, награду "Шести децембар". Био је својевремено делегат у СО Шид и Месној заједници, скоро три деценије поротник у суду и као што рекосмо, веома ангажован у културном стваралаштву и данас.