ЧАРИ СРЕМСКЕ КУХИЊЕ

Ђорђе Мудрић-Цуле (62) из Шида недавно је издао другу књигу о кулинарству, под насловом "Кувар-сремско-шидског поднебља". Аутор у књизи пише о рецептима старих јела са простора панонске равнице које је годинама сакупљао.

ЦУЛЕТОВИ РЕЦЕПТИ ЗА ЗДРАВИЈУ ИСХРАНУ

Познати шидски кулинар жели да отргне од заборава стара јела са овог поднебља

kuvar.jpgЂорђе Мудрић-Цуле (62) из Шида недавно је издао другу књигу о кулинарству, под насловом "Кувар-сремско-шидског поднебља". Аутор у књизи пише о рецептима старих јела са простора панонске равнице које је годинама сакупљао.

Публиковањем, пре свега, здравих јела Мудрић је желео да покаже да се на просторима Војводине коју иначе карактерише употреба пре свега масних и јела са великим садржајем холестерола, која су уједно и узрок великог броја оболелих Војвођана, могу наћи и стара јела и специјалитети који су у последње време нестали са наших трпеза а некада су представљали основна јела и била су далеко здравија за исхрану.

Посебну вредност "Сремски кувар" Ђорђа Мудрића има у начину презентовања и коришћењу рецепата који се налазе у њему. Једноставно и лако излагање, лак стил и разумљив језик учинили су књигу приступачном сваком читаоцу, без обзира на године старости. Иначе, некадашњи истакнути спортиста из Шида бави се кулинарством од 1969. године а на разним такмичењима на којима је учествовао освојио је бројна признања и награде. Најдраже му је на такмичењу војвођанских кулинара које је одржано у Бачкој Паланци где је по резултатима био у самом врху кулинарских мајстора из Војводине. 

Ђорђе истиче да му је жеља пре свега била да отргне од заборава богатство кухиње са ових простора. У књизи се поред рецепата за броја јела и специјалитете могу наћи и рецепти и начини за справљање бројних јела од теста као и справљање и припрема за зимнице на традиционалан сремачки начин.

- За кулинарство сам се определио пре близу четири деценије. Мој први учитељ је био Влајко Ранисављевић уз кога сам стицао прва сазнања о јелима и начину њиховог справљања. Касније сам и сам на бројним свечаностима и такмичењима справљао своје специјалитете за које сам добио велики број признања и награда. Једно од најдражих ми је признање "Златни опанак" које сам добио на великој смотри Културно-уметничких друштава из целе Србије одржаној у Шиду.

Жеља ми је била да се млађи нараштаји упознају са богатством наше кухиње. Јер, данас је тешко наћи кафану и ресторан на чијем менију се налазе традиционална јела из овог дела Срема. Нема више чувених кафана код Шецка, Ловачки рог, Београд, код Чађе и других у којима су бројни посетиоци могли да пробају јела са роштиља, сремске кобасице, све врсте паприкаша, шкембиће и друге - истиче Мудрић.