СУСРЕТ СА ЖАРКОМ МАРКОВИЋЕМ ИЗ ИЛИНАЦА
Жарко Марковић из Илинаца, заљубљеник у старине, битељ изворне музике, свирац, коњар, заљубљеник у књиге - читалац класика, ковач и поткивач, а изнад свега - пензионер
Нема детета ни старијих који у Илинцима не познају Жарка Марковића. Данас је пензионер а заслужени одмор од рада, управо користи да ради. Не баш неке напорне физичке послове, јер су му године притисле плећа. Себи је нашао занимацију, тачније више хобија.Жарко Марковић је рођен 1938. године у старој и познатој илиначкој фамилији.
Отац му је погинуо у Другом светском рату 1943. од стране Гестапоа у винковачком логору, јер је сарађивао са партизанима, уосталом као ис ви Илинчани. Самохрана мајка Вида одхранила га је и извела на животни пут. Пет разреда школе завршио је у селу, а учитељ му бејаше Ђока Нешковић, касније дугогодишњи секретар Основне школе "Филип Вишњић" у Шиду.
- Кад је дошло време одласка у армију добио сам Кучево на Хомољу, а нисам ни знао где је то - искрен је Жаре. Стигавши у Источну Србију, био сам пешадинац и верао се по хомољским врлетима. После пешадијске обуке похађао сам медицински курс и био лаборант у Врднику. Две године сам провео у војсци, а кад сам се вратио није ми падало на памет да држим шприц за ињекције у руци и радим као "медицински брат" већ сам се уписао на курс за трактористе и после шест месеци положио испит пред комисијом и одмах добио посао у илиначкој задрузи. Ту сам радио око 15 година, а у међувремену сам положио и квалификацију за возача камиона-шофера, како ми то стручно кажемо и дао се у приватни бизнис, био сам аутопревозник и јездио џадама, друмовима и аутопутевима бивше нам велике Југе.
- Вели, шала и смех лече све бољке. - У "Олуји" 1995. године овде у Илинце је из Плашког дошао мој нови комшија Жељко Грба (рођен 1967.), па ми он помаже око Цветка и Гидрана, мојих коња, мојих очију у глави, које волем изнад свега, али ћу их ипак морати продати, јер то је јако скуп хоби, а новаца је све мање - вели маестро Марковић, који одлично свира тамбурицу самицу. И не само да свира, већ је и прави. Музика му је мелем за душу.
- Коњи су ти, пријатељу мој, најпаметније животиње - додаје. Одласком у пензију почео је да гаји овце. Мислио је то ће му побољшати кућни буџет. Вуну нико не купује, јагањци јефтини, а млеко наш народ баш и не пије. Нарочито овчије. Прода то мало оваца и купи два пастува, липицанера, кола шинска, гик и фијакер. Каруце је набавио старе па их сад сам поправља, реновира, репарира...
Опремио је и ковачку радионицу, па сељаци из Илинаца и околних села долазе код њега да поткивају коње
Води ме у своју етно-собу да видим и сликам библиотеку и старине. То је прави музеј, нема таквога ни у Шиду. У библиотеци су класици: Толстој, Андрић, Црњански, Марија Јурић Загорка, Добрица Ћосић... Ту је око 500 наслова, а Жарко је сваку књигу прочитао. Читају - каже - и други, нарочито зими.
- Осим књига, имам старих алатљика, богату нумизматичку збирку, стара платна (одећу) и друге старине, које се немилосрдно уништавају, а ја желим то да сачувам од заборава - истиче Жаре. Посебно ме интересује историја Првог и Другог светског рата, волим да читам и мемоаре и то упражњавам зими кад имам превише слободног времена.Марковићи се окупљају за крсну славу, кад долазе кумови, ћерке и зетови, а права фешта буде кад је карбина, свињокољ...
Тад су ту зетови Драгољуб Неговановић Лала,Миливоје Миле Сремац, Срђан Продановић и месар Горан Сремац, а поред супруге Драге и кћери Мире и Радмиле женске послове раде даме из комшилука. после посла буде богата вечера, а Жарко тад засвира "самицу" па се и сремачка песма чује. Тек овако, душу да разгали.