ЗАБЕЛЕЖЕНО НА ИМАЊУ ПОЉОПРИВРЕДНИКА ПАВЕЛА ЛОВАСА ИЗ БИНГУЛЕ
Мада је отишао у пољопривредну пензију, Павел Ловас који има 63 године, вредно обрађује 35 јутара земље
Када смо посетили домаћинство Павела Ловаса, 63-годишњег пољопривредника из Бингуле, затекли смо домаћина како одмара. Пшеницом је јесенас засејао седам јутара, остале оранице су припремљене за пролећну сетву, а код куће има стоке таман за своје потребе. Ловас уз помоћ супруге Ане и сина Владе, обрађује око 35 јутара земље, а званично је пољопривредни пензионер. Од пензије тешко да би преживео јер за 21 годину пољопривредног осигурања добио је пензију "тешку" 5.700 динара.
- Пшеницом сам засејао седам јутара и она добро напредује а што се тиче пролећне сетве, планирам да засејем шест јутара шећерне репе, а биће ту и кукуруза и соје за свиње и живину. Са сетом се сећам времена тамо негде од 1975. па до 1990. године када је производња доносила сигурност и зараду. Производили смо тада парадајз, паприку и краставце. Нешто се продавало за Бијељину, а сада како се ко снађе - прича нам Павел Ловас.
Када је производња дувана на овим просторима постала "хит" кренуо је са новом културом и Ловас. Дуван је производио за Фабрику дувана из Чоке и под овом културом је имао од пет до седам јутара у периоду од 1990. до 2006. године, стигла је и сушара... А онда су по речима нашег саговорника, кола кренула низбрдо. Каже да је почео поскупљивати репроматеријал, требало је плаћати 15-так надничара за расађивање и брање, а зарада све мања...
И Павелова супруга Ана доста се нарадила око дувана, расађујући га, копајући, а учествовала је и у брању. Возила је трактор када је требало и обављала све послове у домаћинству.
- Репроматеријал није у паритету са готовим производом и онда све иде на штету сељака. За 100 килограма мешавине вештачког ђубрива, потребно је око 350 килограма пшенице или кукуруза. А где су скупо семе и хербициди. Сељак мора обрађивати земљу па макар и на своју штету јер нема шта друго да ради - закључује Ливас.
ЈУТРО ПОД ВИНОГРАДОМ
- Обрађујем и једно јутро под виноградом и производим бело и црвено вино од 1.500 до 2.000 литара. Некада је било лакше продати вино и било је добрих купаца из Семберије и Бачке. И у виноград треба уложити доста средстава и рада али је то и традиција и задовољство - каже Павел Ловас.