Дру­ги ду­хов­ни су­срет мла­дих

Уче­сни­ци шко­ле су бо­ра­ви­ли (спа­ва­ли и хра­ни­ли се) у ре­зи­ден­ци­ји, ту су одр­жа­ва­не и по­је­ди­не сек­ци­је... По дру­ги пут про­шлог ле­та, одр­жа­ни су Ду­хов­ни су­сре­ти мла­дих ко­ји су осим ду­хов­них са­др­жа­ја то­ком тро­днев­ног бо­рав­ка ор­га­ни­зо­ва­ли и спре­ма­ње објек­

ЛЕТ­ЊА ВЛА­ДИ­ЧАН­СКА РЕ­ЗИ­ДЕН­ЦИ­ЈА У ШИ­ДУ

Про­шле го­ди­не пр­ви пут одр­жа­на лет­ња шко­ла и дру­ги ду­хов­ни су­срет мла­дих

У пла­ну ко­ри­шће­ње ре­зи­ден­ци­је за кул­тур­но-на­уч­не са­др­жа­је ши­рег кру­га ко­ри­сни­ка, а од оства­ре­ног при­хо­да би се одр­жа­ва­ла згра­да. Иако у ве­о­ма по­зним го­ди­на­ма Лет­ња вла­ди­чан­ска ре­зи­ден­ци­ја, у на­ро­ду по­зна­ти­ја као "Ру­ски двор" пред­ста­вља сво­је­вр­стан бренд не са­мо за Ру­си­не и овај део гра­да већ се с пра­вом мо­же ре­ћи и за цео Шид.

Са­гра­ђе­на да­ле­ке 1780 го­ди­не, ре­зи­ден­ци­ја је пре­жи­ве­ла мно­ге бур­не го­ди­не, ра­то­ве, до­ста ко­ри­ште­на за раз­ли­чи­те на­ме­не, а тре­ну­так је да се обје­кат об­но­ви и са­чу­ва од да­љег про­па­да­ња.

Без об­зи­ра на не­до­ста­так ком­фо­ра, ре­зи­ден­ци­ја има при­влач­ну моћ и са овим се сла­жу они ко­ји су до­шли са­мо да је раз­гле­да­ју или су пак бо­ра­ви­ли ви­ше да­на у њој. А то су пр­вен­стве­но мла­ди. По пр­ви пут је одр­жа­на Лет­ња шко­ла за мла­де ко­ја је оку­пи­ла 61 уче­сни­ка из ви­ше вој­во­ђан­ских ме­ста ко­ји су не­де­љу да­на бо­ра­ви­ли у на­шем гра­ду, учи­ли, дру­жи­ли се, об­и­шли кул­тур­но-исто­риј­ске зна­ме­ни­то­сти.

Уче­сни­ци шко­ле су бо­ра­ви­ли (спа­ва­ли и хра­ни­ли се) у ре­зи­ден­ци­ји, ту су одр­жа­ва­не и по­је­ди­не сек­ци­је... По дру­ги пут про­шлог ле­та, одр­жа­ни су Ду­хов­ни су­сре­ти мла­дих ко­ји су осим ду­хов­них са­др­жа­ја то­ком тро­днев­ног бо­рав­ка ор­га­ни­зо­ва­ли и спре­ма­ње објек­та.  Де­вој­ке су чи­сти­ле, бри­са­ле и слич­но, а мом­ци су у јед­ној про­сто­ри­ји оби­ја­ли зи­до­ве при­пре­ма­ју­ћи их за мал­те­ри­са­ње.

У пла­ну је да ове го­ди­не Лет­ња шко­ла по­но­во бу­де одр­жа­на у Ши­ду и да има ме­ђу­на­род­ни ка­рак­тер од­но­сно да у наш град до­ђу и мла­ди из ви­ше европ­ских др­жа­ва. За­љу­бље­ни­ци драм­ске умет­но­сти оку­пље­ни око ре­жи­се­ра Цве­ти­на Ани­чи­ћа пла­ни­ра­ју да у јед­ном од по­дру­ма ко­ји би се уре­дио, отво­ре лут­кар­ско по­зо­ри­ште. О Лет­њој вла­ди­чан­ској ре­зи­ден­ци­ји је сни­мљен до­ку­мен­тар­ни филм (на срп­ском и ен­гле­ском је­зи­ку), а у ци­љу да­ље афир­ма­ци­је објек­та. Спо­ме­ни­мо и то да се ви­ше од три де­це­ни­је у објек­ту на­ла­зи оде­ље­ње Пред­школ­ске уста­но­ве "Је­ли­ца Ста­ни­ву­ко­вић - Ши­ља", за­тим Ет­но-му­зеј у ко­јем се одр­жа­ва­ју и књи­жев­ни про­гра­ми, ду­хов­ни су­сре­ти, дру­же­ње ста­ри­јих па­ро­хи­ја­на, а у згра­ди се на­ла­зи кан­це­ла­ри­ја Па­тро­на­жне слу­жбе Ка­ри­та­са.

- Оп­шти­на Шид је ве­о­ма мно­го по­мо­гла фи­нан­си­ра­ју­ћи из­град­њу но­вог анек­са од­но­сно са­ни­тар­ног  чво­ра ко­ји је пре то­га био склон па­ду, за­тим је по­мо­гло Вла­ди­че­ство и вер­ни­ци до­бро­вољ­ним при­ло­зи­ма. Али то ни­је до­вољ­но јер тре­ба још до­ста сред­ста­ва за ре­ша­ва­ње про­бле­ма кро­ва, елек­тро­ин­ста­ла­ци­ја и дру­го. На­ша иде­ја је да овај обје­кат бу­де ду­хов­но-кул­тур­ни цен­тар ко­ји би ко­ри­сти­ли мла­ди са раз­ли­чи­тих стра­на и на­ци­ја. На при­мер за раз­ли­чи­те кул­тур­не и ду­хов­не са­др­жа­је па и за ре­ци­мо сим­по­зи­ју­ме. Тру­ди­мо се да обез­бе­ди­мо до­во­љан број кре­ве­та за но­ће­ње и уре­ди­мо со­бе. Сред­ства ко­ја би до­би­ли ко­ри­шће­њем ре­зи­ден­ци­је, мо­гли би да уло­жи­мо у ње­ну об­но­ву и одр­жа­ва­ње - ка­же Ми­хај­ло Ма­лац­ко, па­рох у Ши­ду и де­кан срем­ски.