ЛЕТЊА ВЛАДИЧАНСКА РЕЗИДЕНЦИЈА У ШИДУ
Прошле године први пут одржана летња школа и други духовни сусрет младих
У плану коришћење резиденције за културно-научне садржаје ширег круга корисника, а од оствареног прихода би се одржавала зграда. Иако у веома позним годинама Летња владичанска резиденција, у народу познатија као "Руски двор" представља својеврстан бренд не само за Русине и овај део града већ се с правом може рећи и за цео Шид.
Саграђена далеке 1780 године, резиденција је преживела многе бурне године, ратове, доста кориштена за различите намене, а тренутак је да се објекат обнови и сачува од даљег пропадања.
Без обзира на недостатак комфора, резиденција има привлачну моћ и са овим се слажу они који су дошли само да је разгледају или су пак боравили више дана у њој. А то су првенствено млади. По први пут је одржана Летња школа за младе која је окупила 61 учесника из више војвођанских места који су недељу дана боравили у нашем граду, учили, дружили се, обишли културно-историјске знаменитости.
Учесници школе су боравили (спавали и хранили се) у резиденцији, ту су одржаване и поједине секције... По други пут прошлог лета, одржани су Духовни сусрети младих који су осим духовних садржаја током тродневног боравка организовали и спремање објекта. Девојке су чистиле, брисале и слично, а момци су у једној просторији обијали зидове припремајући их за малтерисање.
У плану је да ове године Летња школа поново буде одржана у Шиду и да има међународни карактер односно да у наш град дођу и млади из више европских држава. Заљубљеници драмске уметности окупљени око режисера Цветина Аничића планирају да у једном од подрума који би се уредио, отворе луткарско позориште. О Летњој владичанској резиденцији је снимљен документарни филм (на српском и енглеском језику), а у циљу даље афирмације објекта. Споменимо и то да се више од три деценије у објекту налази одељење Предшколске установе "Јелица Станивуковић - Шиља", затим Етно-музеј у којем се одржавају и књижевни програми, духовни сусрети, дружење старијих парохијана, а у згради се налази канцеларија Патронажне службе Каритаса.
- Општина Шид је веома много помогла финансирајући изградњу новог анекса односно санитарног чвора који је пре тога био склон паду, затим је помогло Владичество и верници добровољним прилозима. Али то није довољно јер треба још доста средстава за решавање проблема крова, електроинсталација и друго. Наша идеја је да овај објекат буде духовно-културни центар који би користили млади са различитих страна и нација. На пример за различите културне и духовне садржаје па и за рецимо симпозијуме. Трудимо се да обезбедимо довољан број кревета за ноћење и уредимо собе. Средства која би добили коришћењем резиденције, могли би да уложимо у њену обнову и одржавање - каже Михајло Малацко, парох у Шиду и декан сремски.