Професори Гимназије "Сава Шумановић" посетили грчке знаменитости међу којима су и српска светиња Војничко гробље Зејтинлик у Солуну
Крајем прошле године група професора и њихових пријатеља посетили су Грчку, где су у неколико дана обишли морску обалу, манастир Метеори и Српско војничко гробље Зејтинлик у Солуну. Они с више новца могли су и да "шопингују" а свима је тих неколико дана проведених на излету пријало и користило да "напуне батерије" за нову школску годину.
Сећајући се тих дивних тренутака проведених у Грчкој, професори су Шиђанима уприличили духовно вече на путевима православља, како је то неко лепо рекао. Водитељка програма била је Бранка Павловић, професорка историје уметности и вођа пута на екскурзији, фотографије из Грчке је на ЦД презентовала Милена Шинка, професорка компјутерске технике, а снимила их је др Живадинка Павловић Каштелан, док је мали хор "Јавор гусле" отпевао неколико црквених песама. Истовремено, своје стихове су говорили Светислав Ненадовић, лауреат "Вишњићеве награде" и протојереј-ставрофор Хаxи Ђорђе Воларевић, архијерејски намесник шидски.
Поздрављајући присутне госте професор Душан Лукић, директор Гимназије је између осталог рекао:
"Кад мислим на моја разна путовања, видим да их има од две врсте. Једна, која су са мном заједно израсла, као органска потреба и природна последица мог духовног и физичког развоја. Друга, која су се некако узгред и случајно прилепила за мене, која су ми наметнута од околине и која сам због своје лакомости и непромишљености прихватио, иако су стварно изнад мојих снага и изван мојих жеља и потреба. Она прва причињавала су ми радост и доносила и задовољство и духовне користи, а са ових других враћао сам се изнурен физички и сиромашан духовно".
Овим лепим реченицама нашег нобеловца Иве Андрића започећемо ово пријатно дружење и препознаћемо себе у делу у којем мудри списатељ изражава задовољство путовањима која доносе радост и духовну корист. Управо такво путовање уприличили смо ми, професори Гимназије и наши пријатељи из других школа и установе од 19. до 22. октобра текуће године, и то посетом пријатељској Грчкој - њеном северном, византијском делу.
Пуно је импресија и осећања, а увек мало времена да се она искажу и пренесу. Срећом, постоје сећања и записи из земље која поштује традицију и веру и чије је осећање и опредељено блиско нашем човеку.
Вечерас ћемо се поетском и духовитом речју, филмом, фотографијом и духовним појањем подсетити путовања, које наш вероучитељ, брат Мирко, назива Путевима православља.
Камера Бошка Мердановића - Пепета бележила је сва значајна догађања, знаменитости које смо посетили, слободно време, духовите опаске и све оно што прати угодан доживљај групе која је била компактна и врло расположена за овакву врсту путовања.
На тлу пријатељске Грчке налазе се три српске светиње: Хиландар, Крф и Српско војничко гробље у Солуну. Сликом и сећањем вратићемо се Српском војничком гробљу на Зејтинлику где смо одали почаст јунацима Првог и Другог светског рата, нашим људима, а њих је 7441 поређаних у строју у крипти и у гробним парцелама као на војничкој смотри. То култно место српскога рода посетисмо, одасмо пошту јунацима и уз звуке химничне песме "Тамо далеко" осетисмо оно што се само на таквим местима може осетити, да искрену сузу и уздах нико не може спречити, ни временом омеђити, јер у окружењу хиландарских чемпреса леже најрођенији.
Импресивно делује православна црква у Солуну посвећена великомученику Димитрију, заштитнику града и страдалнику за веру Исуса Христоса. Поклонили смо се моштима свеца и обишли знаменитости ове монументалне богомоље.
У планинском амбијенту, који природа, чудотворна уметница, створи, човек сазда манастир посвети га Светој Петки, поред пећине где је светитељка боравила, а испод које, из планинске утробе, извире благотворни извор чије воде се написмо и лица умисмо.
На Метеорима постоји комплекс православних манастира које људи назваше осмим чудом света. Посетили смо манастир Христовог преображења у чијој изградњи је учествовао и полубрат Стефана Душана, цара српскога, Симеон Синиша. Камера није могла да забележи оригиналне рукописе припадника лозе Немањића, међу којима је и Душанов рукопис и низ других музејски знаменитости, због строгих прописа који владају у музејском делу манастира, а који штите драгоцености. Нестварно делује панорама Метеора и сви манастири, а како су изграђени у далекој прошлости, човеку може да помогне разум, јер он може да објасни откуд градитељима толика снага и воља - отуда што им их је дао онај коме су богомоље и посвећене.
Поред духовне користи, ово путовање нам је омогућило и задовољство да уживамо у дружењу, лепотама Солуна, а посебно солунског залива, лепотама плажа и мора у Паралији, да присуствујемо и учествујемо у лепоти грчке вечери, а онима који су желели да понешто вредно купе, а понели су довољно новца, и задовољство у посетама бројним богато опремљеним грчким продавницама.
Искуство је лепо и корисно, планирајмо следећа путовања.