Инфо 14.07.2009. уторак

Инфо 14.07.2009. уторак

Гориво у Србији појефтиниће од сутра у просеку за 2,96 динара по литру, најавило је министарство рударства и енергетике. Литар моторног бензина и безоловног моторног бензина од 95 октана појефтиниће са 103,72 динара на 101,08 динара, а дизел гориво Д2 са 91,69 динара на 88,78 динара. Претходна промена цена горива била је 27. јуна, када је гориво поскупело око 3,5 динара по литру.

Послодавци ће убудуће моћи да шаљу раднике на плаћено одсуство без икаквих законских ограничења кад је реч о времену трајања. Уколико овај предлог допуне Закона о раду усвоје посланици, радници ће примати 60 одсто тромесечног просека, а одлуку о њиховом слању на принудни одмор послодавац неће моћи да донесе без сагласности министра за рад. Ово је у најкраћем суштина Предлога о коме ће се наредних дана изјашњавати посланици у Скупштини Србије.

Министар рада и социјалне политике Расим Љајић изјавио је да се предложеним допунама Закона о раду штите запослени кроз очување радних места, а да се послодавцима омогућава да у условима смањеног обима посла смање и трошкове рада. Љајић је казао да је без посла, према подацима синдиката, од 2000. године до сада остало 300.000 радника, а да је сада у односу на децембар 2008. године 40.000 људи више незапослено и да се просечно месечно отпушта око 2.500 радника.

Данас ће у шиду бити отворена Канцеларија за младе. Програм почиње у 12 часова у просторијама Канцеларије која се налази у Тржно пословном центру.

Регистрованим пољопривредним газдинствима у Србији од почетка године одобрено је укупно око 14 милиона евра средстава за краткорочне и дугорочне кредите које субвенционише држава, објавило је Министарство пољопривреде. Одобрено је око 7,2 милиона евра средстава за дугорочне и више од шест милиона евра за краткорочне кредите.

Жетвени радови на подручју општине Шид улазе у завршну фазу, а према подацима одељења за привреду преостало је да се скине нови род хлебног зрна са близу 1000 хектара ораница. Жетва је до сада обављена на 4.900 хектара, уз просечан принос од 4.7 тона по хектару и различит ниво влаге који се кретао и до 18 процената.

Управа царина Србије саопштила је да ће до 21. јула примати документацију за пререгистрацију возила са страним и економским таблицама. Примена уредбе о обавезној пререгистрацији аутомобила са страним и економским таблицама почела је 21. априла. Према тој уредби грађани Србије у року од три месеца морају да пререгиструју возила уз плаћање пореза на додату вредност од 18 одсто и царине од 10 одсто за возила из Европске уније и 12,5 одсто за возила из других земаља.

Јавно предузеће "Србијашуме" саопштило је да је покренуло медијску кампању под називом "Пробудимо свест грађана Србије у заштити шума од пожара". Циљ и задатак "Србијашума", како се наводи, је да "очува, одржава, негује и штити наше шуме, јер ће на тај начин увећати природно богаство земље и шумовитост, а тиме и заштити животну средину".