Извршни одбор Народне банке Србије смањио је референтну каматну стопу са 9,75 на 9,5%, после разматрања актуелних економских кретања и процена за наредни период. Референтна каматна стопа има улогу сигнализирајуће, као и полазне стопе, пошто се висина основних каматних стопа на новчаном тржишту утврђује према њеној висини.
Влада је јуче усвојила Уредбу о субвенцијама за стамбене кредите, којом је учешће смањено са 10 на 5% и предвиђено повећање лимита појединачних месечних примања корисника кредита са 120.000 на 150.000 динара. Грађани, који се ове године одлуче за куповину стана путем субвенционисаних зајмова, моћи ће то да учине по знатно повољнијим условима - са дупло мањим учешћем и нижом каматном стопом. Према новој Уредби, кредите ће моћи да узму и брачни парови старији од 45 година, максималан рок отплате је 30 година, а корисник кредита не сме да има више од 70 година при исплати последње рате кредита.
Иначе, број стамбених кредита у Србији је крајем 2011. износио око 86.000, при чему је нешто више од 59.000 било индексирано у еврима, а остало у швајцарским францима. Просечан износ стамбеног кредита у еврима био је 33.000, а у швајцарским францима 47.000.
Нова листа лекова, који се издају о трошку здравственог осигурања, почиње да важи од данас. Листа је проширена са 9 потпуно нових медикамената, а неки од њих су за лечење астме, остеопорозе и хемофилије. За поједине групе лекова смањена је партиципација, првенствено за кардиолошке и психијатријске болести.
Јучерашњој градској акцији добровољног давања крви одазвало се 76 добровољних давалаца, а крв је дало њих 51. Међу њима су била и 3 нова даваоца.
Пробно емитовање дигиталне телевизије почеће за мање од месец дана, а рок за пуну дигитализацију, иако првобитно најављен за април ове године, највероватније ће бити померен можда и до 2015. Грађани који користе кабловску и сателитску телевизију неће морати да купују ништа од опреме, јер ће све неопходне кораке у том процесу предузети кабловски оператер. Међутим, остали, који имају само кућне антене, мораће да купе додатну опрему или нове телевизоре.
Покрет за заштиту и неговање реке БОСУТ најавио је конференцију за новинаре за понедељак, 23.јануар, а једна од тема биће долазак екипе ЕКО КАРАВАНА Радио Телевизије Србије. На теренима Студве и Босута биће сниман материјал за овај еколошко - документарни путопис о заштити природних вредности Србије.
Српска православна црква данас слави Светог Јована Крститеља, познатог и као Јован Претеча. Јован се зове Крститељ јер је, по верском учењу, крстио Исуса Христа, а Претеча зато што је најављивао Христов долазак. У народу постоји обичај да се људи на Јовандан братиме и куме јер се Јован сматра узором карактера и поштења. Процењује се да је Свети Јован по броју оних који га славе на трећем месту, после Светог Николе и Светог арханђела Михаила.
Књижевни клуб БЛАГОЈЕ ЈАСТРЕБИЋ организује сутра књижевно вече чланова клуба поводом издавања првог зборника поезије и прозе под називом ОБАЛАМА БОСУТА. Књижевно вече биће одржано у ресторану ЛОВАЦ у Шиду.
Како сазнајемо из Културно образовног центра, у недељу, 22.јануара, почињу пробе хора, фолклора и модерног плеса за манифестацију СРБИЈА У РИТМУ ЕВРОПЕ. Пробе ће се одржавати од 16 до 18 часова, у сали КОЦ-а.
Већ по традицији, на крају календарске године, Влада Војводине и Покрајински секретаријат за спорт и омладину награђују и похваљују ученике основних и средњих школа који су постигли врхунске резултате на такмичењима у земљи и иностранству, у области природних и друштвених наука, уметности и спорта. У каталогу награђених, под називом ТАЛЕНТИ 2011., који садржи имена 166 ученика и 33 ментора, налазе се и ученици ОШ СРЕМСКИ ФРОНТ из Шида. Награђени су драмска секција са менторима Снежаном Матић и Драганом Глувња Бабић и ученици Вељко Бирач, у области литерарног стваралаштва и Анамарија Божиновски, у области калиграфског писања.
Удружење грађана ЗДРАВО ОДРАСТАЊЕ, у сарадњи са Црвеним крстом Шид, ове године креће у четврти циклус манифестације ПЕСМОМ ПРОТИВ ПУШЕЊА, ДРОГЕ, СИДЕ И АЛКОХОЛА. Прва аудиција биће одржана у суботу, 28,јануара, у сали Црвеног крста, за основце у 17, а за средњошколце у 20 часова.
СВЕТОСАВСКИ ДАНИ ИНВАЛИДА РАДА, у организацији општинске организације инвалида рада, биће одржани 26.јануара у Дому пензионера у Шиду. У културно – уметничком програму учествоваће хор ЗЛАТНИ ГЛАС СРЕМА, рецитатори и соло певачи.
Петнаеста по реду СРЕМСКА КОБАСИЦИЈАДА, у организацији КУД ЈЕДНОТА, биће одржана током викенда 11. и 12.фебруара. Већ по традицији, првог дана манифестације организује се такмичење у брзом свињокољу, а другог дана биће изабране најбоље суве, ферментисане, сремске кобасице.
Општински комитет Комунистичке партије - ЈОШКА БРОЗ организоваће сутра трибину у сали КОЦ-а. Трибина ће почети у 19 часова, а присуствоваће јој и председник партије Јошка Броз.
