Инфо 06.11.2013. среда

Аматерско позориште БРАНИСЛАВ НУШИЋ, у сарадњи са Црвеним крстом, гостоваће 15. и 16.новембра са представом РАСПРОДАЈА на ДАНИМА ПОЗОРИШТА у Витезу, у Босни и Херцеговини. Представу РАСПРОДАЈА, која за тему има борбу против трговине људима, режирао је Цветин Аничић

 

За сутра је заказана седница Општинског већа. Међу 38 тачака дневног реда издвајамо разматрање Извештаја о општинском буџету за период од 1.јануара до 30.септембра, доношење решења о постављењу начелника Општинске управе, утврђивање предлога одлука о одређивању зона и најопремљеније зоне на подручју општине, о стопи амортизације за коју се умањује вредност непокретности, о организацији и начину обављања јавног линијског превоза путника. Веће треба да утврди предлоге закључака о прихватању иницијативе месних заједница Бингула, Шид и Моровић за увођење самодоприноса, затим да размотри захтеве ЈКП СТАНДАРД за обезбеђивање локације за изградњу мањег објекта за смештај паса луталица, за одобрење новчаних средстава за активирање сточног гробља и за попуњавање паркова и дрвореда у Шиду, а такође и да размотри више захтева за новчану помоћ за санације и реновирања у матичним и сеоским школама.

Радови на гасификацији у Шиду се обављају на јавним површинама, на које се поставља мрежа ниског и средњег притиска. Јавним површинама у име општине Шид располаже и управља Јавно предузеће за стамбене услуге и грађевинско земљиште. Према речима директора Зорана Семеновића, ЈП покушава да олакша рад и живот суграђана, усмеравањем извођача радова на терену како би се олакшали прилази ћупријама и радови били завршени у што краћем року.

Заменица Покрајинског омбудсмана посетиће сутра Шид. Пријем грађана у згради Општинске управе биће организован од 11 до 13 часова, након чега ће сви заинтересовани грађани моћи да погледају филм ЧИНИ МИ СЕ ДА САМ МАЛО ДРУГАЧИЈА у којем учествују и жене из Сота и Бикић Дола, а који говори о доприносу жена квалитету живота у локалним заједницама у Војводини.

Министарство животне средине, рударства и просторног планирања, уз подршку ГИЗ-а, немачке организације за техничку сарадњу, покренуло је кампању за подизање свести и информисање грађана о постојећем грађевинском фонду, о потрошњи енергије у различитим типовима зграда и о потенцијалним инвестиционим и неинвестиционим мерама за побољшање енергетске ефикасности. Канцеларија за локални економски развој посредује у организовању Јавне дебате на тему енергетске ефикасности у Шиду, која ће бити одржана 14.новембра, у библиотеци “Симеон Пишчевић”, са почетком у 11 часова.

Према информацији из Услужног центра Општинске управе Шид, у нашем граду је од 1.јануара ове године до данашњег дана рођено 267 беба и склопљено 66 бракова. С обзиром да је број умрлих 144, наталитет је већи од морталитета и Шид за сада бележи позитиван природни прираштај.

Потпуно повлачење државе из медија и тврдоглаво инсистирање на примени неолибералног концепта у медијској сфери, прети да уништи и јавно информисање и новинарство као професију, оцењено је на округлом столу "Ко су власници медија у Србији". Једно од централних питања на округлом столу, који су организовали Синдикат новинара Србије, Коалиција запослених у медијима и Крагујевачка иницијатива, било је да ли повлачење државе из медија само по себи јесте гаранција успостављања медијских слобода, а већина учесника у дискусији уверена је да би ефекат био управо супротан, односно да би се јавни интерес препустио на милост и немилост формалним и неформалним интересним групама.

У библиотеци СИМЕОН ПИШЧЕВИЋ синоћ је представљена књига професора доктора Слободана Антонића ЛОША БЕСКОНАЧНОСТ – ПРИЛОЗИ СОЦИОЛОГИЈИ СРПСКОГ ДРУШТВА. Уз аутора, о књизи су говорили проф.др Јовица Тркуља, проф.др Зоран Видојевић и мр Лорна Штрбац. Књигу чини шест социолошких студија о српском друштву које је Антонић објављивао у претходних пет година. Како је објаснио, наслов „Лоша бесконачност“ потиче од Хегеловог „рђаво-бесконачно“ односно померања границе хоризонта која се никада не достиже. У случају Србије то је два века модернизације и интеграције у средиште светског капиталистичког система која никако не успева, а елите и даље објашњавају да је народ за то крив.


У Србији је у последњих 10 година дупло смањен број оболелих од туберкулозе, тако да данас са 17 оболелих на 100.000 становника спадамо у ред земаља са ниском стопом оболевања и добром контролом болести, изјавила је министарка здравља Славица Ђукић Дејановић. Учесталост обољевања је драстично смањена захваљујући пројекту ГЛОБАЛ ФОНДА, који је почео 2003.године и траје до 2015, уз техничку подршку Светске здравствене организације.

Аматерско позориште БРАНИСЛАВ НУШИЋ, у сарадњи са Црвеним крстом, гостоваће 15. и 16.новембра са представом РАСПРОДАЈА на ДАНИМА ПОЗОРИШТА у Витезу, у Босни и Херцеговини. Представу РАСПРОДАЈА, која за тему има борбу против трговине људима, режирао је Цветин Аничић.

У 3.колу Прве војвођанске лиге одбојкашице МАКСА победиле су синоћ МЛАДОСТ из Нове Пазове резултатом 3:0 и тренутно су водеће на табели. Наредну утакмицу играју у недељу у Старим Бановцима са домаћим ДУНАВОМ.

Женска екипа Гимназије САВА ШУМАНОВИЋ представља данас шидску општину на републичком такмичењу у стоном тенису у Трстенику. Следеће недеље биће одржано општинско такмичење за основце и средњошколце у одбојци.