Град Шид најавио кривичну пријаву против архитекте
Новосадски архитекта Мирослав Крстоношић већ годину дана протестује, јер су у оквиру споменичког комплекса Сремски фронт код Шида подигнуте православна црква и кафана, које су, према његовим речима, изграђене без грађевинских дозвола и без његове сагласности као аутора споменика.
Мирослав Крстоношић каже за Данас да већ више од годину дана о овом проблему пише државним и локалним властима - Скупштини Србије, Влади Војводине, Заводу за заштиту споменика културе, граду Шиду, месној заједници Адашевци. О нелегалним грађевинским подухватима, како тврди, Крстоношић је обавестио и многе политичаре, попут Иштвана Пастора, Весне Пешић и Ивице Дачића. Међутим, осим Весне Пешић, која је објаснила да нема никаквог утицаја на решавање читавог случаја, нико други није одговорио.
- Одговорно тврдим, а за то имам и све потребне документе, да су црква и кафана изграђене без грађевинских дозвола. Такође, црква је саграђена на алеји великана на Сремском фронту. Када уђете унутар споменичког комплекса, прво што видите су црква и кафана, па тек онда све остало, што је недопустиво, наглашава Крстоношић.
Према његовим речима, изградњом прво кафане, а затим цркве, у два потеза срушена је читава визија споменичког комплекса.
- Дограђени духовни објекат, православна капела, осим што је подигнута без било какве дозволе и не на црквеном земљишту, стилом и обликом никако не спада у читав комплекс, указује Крстоношић.
Наш саговорник истиче да му је за пројектовање споменика Сремски фронт, жири, чији је председник био чувени архитекта Богдан Богдановић, који је осмислио споменик у Јасеновцу, доделио прву награду.
С друге стране, Мирослав Јањић, директор Туристичке организације Шид, одбацује оптужбе и истиче да ће град Шид размотрити подношење кривичне пријаве против новосадског архитекте.
- Кафана коју Мирослав Крстоношић спомиње налази се на том месту већ 23 године, а црква је саграђена 2004. године и има све потребне грађевинске дозволе. То можемо и документовано да потврдимо, наглашава Јањић. За забуну која је настала и недовољно очување споменичког комплекса Јањић криви претходну власт. Према његовим речима, одлуком Скупштине општине Шид управљање споменичким комплексом Сремски фронт препуштено је месној заједници Адашевци, која ће учинити све да се то историјско здање промовише у оквиру туристичке понуде како Срема тако и целе Србије.
Споменички комплекс Сремски фронт подигнут је 1988. у знак сећања на погинуле борце НОВ при пробоју Сремског фронта, крајем 1944. и почетком 1945. године.
У Заводу за заштиту споменика без коментара
Директорка Завода за заштиту споменика културе Вера Павловић Лончарски јуче је остала недоступна за коментар и објашњење да ли су црква и кафана на споменичком комплексу саграђени са свим потребним грађевинским дозволама.