
Шидску општину у наредне четири године водиће Предраг Вуковић, који је на данашњој конститутивној седници Скупштине општине Шид изабран за председника општине. Локалним парламентом у Шиду председаваће Велимир Ранисављевић.

На данашњој конститутивној седници локалног парлемента у Шиду потврђени су мандати свих 39 одборника изабраних на четири листе. Већину у Скупштини општине чини листа СНС Александар Вучић, Србија побеђује, која је данас самостално формирала власт. За председника Скупштине општине Шид изабран је Велимир Ранисављевић, а за његовог заменика Никола Видић.
Након верификације мандата део одборника опозиције са листа коалиције Време је за пристојне људе, СРС и коалиције СПС-ЈС напустио је заседање, док је део опозиције који је остао у сали учествовао у раду Скупштине до краја.
На челу новог општинског руководстава биће Предраг Вуковић који је изабран за председника општине.
За заменика председника општине изабран је Зоран Семеновић. У Општинско веће изабрани су Драган Гутић, Ђорђе Томић, Далибор Старовлас, Мита Аврамов, Милена Петко, Миломир Угљешић, Живан Илић, Вера Цикуша и Цвјетко Ракић. За новог секретара Скупштине изабрана је Милана Момчиловић Свилокос.

После париских авантура, малишани ће се причом, заједно са Савом, вратити у његов родни Шид. Сазнаће како је, након свих могућности и доживљаја које је нудио велики град, сликар пронашао инспирацију у свом родном крају, у природи и сеоској идили. Разговараће о томе како је публика прихватила његове слике када се вратио из Париза и како је позитивна и негативна критика утицала на њега.
Ово ће бити повод за причу како критика може да утиче на наша осећања и како треба да је прихватимо. Последњу страну своје сликовнице деца ће испунити шидским пејзажом са кућом Саве Шумановића.

Међу иконима се посебно истичу „Распеће Христово” Аксентија Мародића из 1860. године, на којој је још траг усташког бајонета, и „Света богородица Арапска са Христом” Љубомира Арсеновића из 1863. године из шидског храма Преноса моштију светог оца Николаја.
По старости, квалитету израде и контексту настанка, најзначајнија икона је „Свети Георгије - Ђурђиц”, насликана за цркву плетару у Вашици. Најстарије књиге, с краја 17. века штампане су у Москви, а потичу из храма Светих апостола Петра и Павла у Беркасову.
Међу вредним предметима ту су и рукописно Јеванђеље, које је преписао јермонах Јован из манастира Хопово. Својим естетским особинама, духовном и историјском вредношћу истиче се престоно Јеванђеље из шидског храма, оковано је у сребру са иконама на емајлу. Пентикостар штампан у Бечу 1855. године садржи записе о обнови храма Светих апостола Петра и Павла у Беркасову. У музејској поставци су и административне књиге шидских парохија, именик Српског црквеног певачког друштва „Јавор-гусле”, као и архиве задужбина знаменитих Шиђана.
Поставку је припремио кустос археолог Радован Сремац, а свечано је отворио владика сремски Василије, нагласивши колико је важно, памћења ради, да оваква институција живи у нашем народу и Српској православној цркви. Владика Василије предводио је свечану литију а затим је окупљени народ у Шиду дочекао мошти Свете мајке Ангелине.
Љ. М.
Церемонији ће, поред представника Владе и Војске Србије, присуствовати учесници ове велике битке, дипломатски представници земаља чије су трупе учествовале у борбама на Сремском фронту, представници удружења за неговање традиција ослободилачких ратова Србије и бројни грађани.

Пуних 175 дана, од 21. октобра 1944. до 12. априла 1945. године, вођена је битка у којој је са обе стране учествовало око 250.000 војника. Уз јединице Југословенске армије учествовале су и трупе Црвене и бугарске Народне армије, као и бригада "Италија".
На страни непријатеља погинуло је око 30.000 војника.
Важно је нагласити да је пробој Сремског фронта означио и окончање Другог светског рата на територији Републике Србије, додаје се у саопштењу.
Страна 43 од 231