
Железнице Србије саопштиле су данас да су у возовима, који саобраћају на релацијама Београд - Шид и Београд - Ниш, током протекле недеље нападнута двојица кондуктера када су од путника затражили возне карте.

Железнице Србије саопштавају да су у протеклом периоду све чешћи напади агресивних путника на кондуктере који покушавају да наплате или провере возне карте, каже се у саопштењу.
Железнице Србије су о нападима на кондуктере упознали све релевантне државне органе како би се спречили напади и заштитила безбедност радника у возовима.
Полиција је ухапсила Срећка Б. (51) из Шида у чијем стану је пронађена аутоматска пушка калибра М-70 и 51 метак, саопштила је данас Полицијска управа у Сремској Митровици.
Судија Општинског суда у Шиду одредио је Срећку Б. притвор до 30 дана због сумње да је извршио кривична дела изазивања опште опасности и недозвољено држање оружја и муниције.

У постојећем делу Галерије смештени су сви вредни експонати, али ту се налази и простор за рад Ликовног круга Сава Шумановић, као и котларница галерије, која је осавремењена последњих година јер је управо температура у изложбеном простору и у депоима за слике од изузетне важности за њихово чување. До принудног исељења мора доћи јер је недавно у галерију и општину стигло решење Агенције за реституцију, којим се налаже да се овај део простора врати првобитном власнику, односно Српској православној цркви.
О овоме се у шиду прича протеклих месеци, а било је и покушаја да се нађе заједнички језик са представницима СПЦ, међутим разговори нису уродили плодом у смислу евентуалне замене некретнина, па део галерије мора да се исели. Како је ова имовина одузета цркви после Другог светског рата и првобитно тај простор био коришћен као зграда Основне школе Бранко Радичевић, а касније за галеријске потребе, СПЦ сада намерава да овде врати свој владичански двор, односно да овај простор буде коришћен за потребе владике сремског Василија. Одлука је коначна и на поменуто решење нема више права жалбе.
Наташа Цвјетковић, председница општине Шид, каже да у свему овоме треба гледати лепшу страну, односно да новонастала ситуација управо отвара могућности за боље и трајно решење простора Илијанума - Музеја наивне уметности, мада је по њој највећи проблем економска криза и што је пресељење некако пало у незгодан моменат јер општина нема новца за изградњу неких нових галеријских комплекса. Овај проблем могао би бити решаван средствима Фонда за капитална улагања или из НИП, надлежних министарстава, како покрајинског тако и републичког, дакако само да није кризе. Председница наводи да ће стога као први потез бити измештање овог дела галерије највероватније у садашњи простор Месне заједнице Шид, која би опет била пресељена у неки други објекат.
- Наша жеља је и раније била да се за Илијанум нађе адекватан простор. Ми водимо и вишегодишњи спор са наследницима Илије Башићевића, односно са његовим сином који је оценио још давно да Шид наводно не води адекватну бригу о сликама које је његов отац оставио у наслеђе општини шид. Он тражи повраћај комплетне заоставштине управо из тог разлога. Нама је стога приоритетни циљ да Илијанум настави да функционише, а можда је ово права прилика да трајно решимо овај проблем. Наш план је да Илијанум има свој простор и завичајну збирку, сада ту жељу до краја не можемо испунити, али можемо до краја да године направимо пројекат и када се створе услови аплицирамо за новац код поменутих фондова и министарстава - наводи председница.
Изгледа да је поменуто решење измештања у зграду МЗ једино тренутно прихватљиво, мада и овај посао захтева време јер се новоизграђени депо мора повезати са зградом галерије, увести видео надзор, направити нова котларница... Све у свему, око пресељењу ће у наредном периоду бити доста посла и још ће се говорити о томе.
Музеј наивне уметности Илијанум настао је даривањем Илије Башичевића Босиља својих уметничких дела општини Шид још 1970. године. Музеј у свом фундусу има 338 уметничких дела, од којих су 287 слике самог дародавца, а 51 дела су других уметника наиваца из земље и иностранства.
Око 12 милиона динара за израду плана обезбедиће се у буџетима двеју општина. Укупна вредност изградње овог пута кроз Фрушку гору процењена је на 350 милиона динара, а почетак радова предвиђен је за наредну годину.
– Очекујемо да се овај плански документ заврши за неколико месеци. Потом преостаје да за изградњу пута конкуришемо код републичких и покрајинских министарстава и фондова, јер без њихових средстава не можемо сами изградити регионалну саобраћајницу – каже Коста Стакић, председник општине Бачка Паланка.
Нов пут је од изузетног значаја не само за Срем и треба да допринесе бољој саобраћајној комуникацији на граници с Хрватском, али и развоју туризма у овом делу Националног парка "Фрушка гора".
После усвајања пројекта, почетак изградње зависиће од прилива средстава у покрајинске и републичке фондове. Општине ће завршити свој део посла верујући да ће у Покрајини и Републици наићи на разумевање за финансирање пута који би спојио две општине.
Страна 194 од 231