
Пре неколико месеци, купац из Хрватске “Викторија оил”, купивши Фабрику уља “Малдост” у Шиду, помпезно је отварајући фабрику биодизела најавио да ће се овде од сада производити 100.000 тона годишње овог еколошког горива. Пошто је то једина фабрика такве врсте на Балкану, обећано је да ће то бити и добар извозни посао за Србију, али производња није прелазила десет одсто од најављеног, па је фабрика обуставила производњу биодизела. Нису разлог сировине сунцокрет и уљана репица, којих има довољно у Срему, већ исплативост производње.
У “Викторија оилу” су израчунали да је економичније да се врате на претходну производњу јестивог уља, које се производило пре њихвог доласка. Рачуница је јасна пошто је цена јестивог уља код нас знатно већа него у окружењу. Наруку им иде и одуговлачење са траженим увозом јефтинијег уља.
Први пут од свог оснивања Шидски Дом здравља комплетирао је службу Хитне помоћи, тако да у оквиру ње сада ради шест лекара опште медицине, 12 сестара и десет возача. Ангажовањем лекара који су задужени искључиво за хитне случајеве током 24 часа, знатно ће бити повећан квалитет рада ове службе..
Томе ће свакако допринети и бољи услови за рад, с обзиром на то што је Дом здравља недавно на коришћење добио бившу управну зграду "Млинтеста" у Шиду, која се налази у Карађорђевој улици. На овај начин Шид и свих 18 насељених места у општини имаће убудуће много боље услове, како у области здравствене заштите, тако и у области лечења.
Према речима др Светозара Манојловића, директора Дома здравља, највећи део новог простора биће искоришћен за стационарно лечење и дијагностику хроничних и акутних болести, а отвара се могућност и за породилиште, као и за дијализу болесника с подручја општине. Поред тога, биће створени и бољи услови за рад још неких служби које делују у оквиру Дома здравља.
Извршно веће Војводине предложило је Влади Србије да у мрежу установа социјалне заштите у Војводини уврсти и нову установу Завод за смештај одраслих лица "Принциповац" Шид, за смештај менталне недовољно неразвијених, капацитета 50 корисника.
Такође, ИВ Војводине именовало је проф. др Георгиоса Константинидиса за директора Института за здравствену заштиту деце и омладине Војводине, на нов период од четири године. За директора Градске библиотеке у Новом Саду именован је Драган Којић, који је и у претходном мендату обављао ову дужност, а за в.д. директора Геронтолошког центра у Новом Саду именован је Јанко Дрча.
Радови це почети одмах по потписивању свих потребних дозвола. Један од власника компаније "шумер" Урош шумер изјавио је да у Адашевцима граде погон за производњу пластичних делова за ауто-индустрију и кућне апарате за велике, познате купце као сто су "Босх", "Сиеменс", "Пхилипс", "Волксwаген", "Ауди" и "Сеат". "Шумер" ће на другој локацији изградити ново фудбалско игралиште, још лепше и боље од постојећег.
Страна 214 од 231