
Вредност инвестиције је 20 милиона евра, делом из сопствених средстава Викторија групе, а делом из банкарског кредита. Наша рафинерија ће производити биодизел који по квалитету задовољава највиши европски стандард квалитета, како би био могућ пласман и на тржиште ЕУ. За производњу биодизела најподеснија је уљана репица, па је већ уговорена производња те културе на десет хиљада хектара, а користиће се и сунцокрет и соја. Производња тог горива је исплатива и за потрошаче, јер ће биодизел бити јефтинији и од еуродизела и од горива Д2 - рекао је генерални директор прве фабрике за производњу биодизела код нас. Никола Вујачић, на јучерашњем отварању погона у Шиду.
Бојан Пајтић, председник Изршног већа Војводине, који је отворио фабрику, нагласио је да такви пословни потези доказују да Војводина и Србија јесу део Европе и то њен најнапреднији део. Са капацитетом за производњу од сто хиљада тона биодизела годишње ова фабрика је потенцијално велики извозник али ће пружити крупан допринос развоју енергетског сектора, регионалном развоју и развоју пољопривреде.
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Србије Слободан Милосављевић је истакао да изградња фабрике Викторијаоил представља доказ да је Србија у једном сегменту постала европска земља и пре уласка у ЕУ. Изградња ове фабрике значи пре свега смањење зависности од увозних енергената и повећаће извозне могућности Србије, с обзиром на то да ни многе развијеније европске земље немају ту технологију.
- Ова влада је обећала да ће свим регистрованим пољопривредним газдинствима одобрити по сто евра на име премирања производње по хектару, а у то ће бити укључена и производња биообновљивих горива. Надам се да ће производња ових еколошких горива бити стимулисана и кроз акцизну политику - најавио је Милосављевић.
Тада ће се знати нови власник ове Индустрије меса у Шиду, а исто тако наслутиће се и време у коме ће нови газда расписати конкурс за пријем на радна места ове фабрике. У Шидској општини сада се увелико прича о стечају АД „Срем Шид” и стечајном поступку кога је покренуо ДДОР „Нови Сад” и ГФ „Шид”.
Прво поверилачко рочиште ове Индустрије меса одржано је 30. августа прошле године, на коме је формиран одбор од девет чланова као извршни орган Скупштине поверилаца. У време покретања стечајног поступка предузеће је имало 251 радника. У току стечаја на раду је задржано 35 радника, од којих су 22 обезбеђивали имовину ове фирме.
У току стечајног поступка поднето је 1,557 пријава потраживања од Индустрије меса „Срем” Шид АД. Донета је једногласна одлука Одбора поверилацас о методу и начину продаје овог сремског гиганта, по коме купац нема никакве обавезе према повериоцима и радницима, иако је било више заинтересованих из Србије, Литваније, Аустрије, Италије, Словеније, Хрватске и Мексика. По новом закону, нови власник купује чисту имовину без икаквих обавеза.
Портпарол суда у Сремској Митровици судија Драгица Гачић- Петковић каже да су све одлуке које су донете у стечајном поступку засноване на новом закону о стечају. Обавезе према повериоцима и радницима купац ће уплатити у укупној маси средстава. Стечајни управник економиста Милорад Достанић по одобрењу Одбора поверилаца од 4. јуна ове године извршиће продају по највишој могћој цени овог сремског гиганта.
- С друге стране, практично нико се не задржава у радном односу Купац нема никакве обавезе ни према коме, он купује чисто предузеће без људског потенцијала и обавеза које је то предузеће имало ван већ једном извршене наплате - објаснила је судија Гачић-Петровић.
Месари и други радници, који су некад радили у овом шидском гиганту, тако немају никаквих права да траже да их нови газда задржи на раду. АД „Срем” Шид и даље постоји, али не као акционарско друштво, већ ће уместо АД имати нови назив који ће му дати власник. Месари сматрају да је овакав поступак мач са две оштрице. С једне стране, дато је једнако право на рад сваком запосленом раднику који испуњава услове конкурса, без обзира да ли је он у тој фирми радио или не. С друге старне, нови власник се законски оградио од евентуалних провокативних потеза и самоуправних правила радника и себи дао оправдану могућност да управља фирмом коју је купио.
Трећа варијанта која је у опцији јесте сама појава на индустријском небу овог сремског гиганта, што условљава код постојећих фирми померања у исплати висини личних доходака. Може се догодити да постојеће фирме остану без стручног кадра, ако Индустрија меса „Срем” Шид да лични доходак већи од садашњих месарских плата на територији шидске и сремскомитровачке општине. Зато су власници фирми и постојећих индустрија меса већ о томе повели рачуна, па су на време направили помак личних доходака навише, с тенденцијом да то није дефинитивно.
Када Индустрија меса „Срем” Шид добије зелено светло за рад, након исплате, сви заинтересовани радници ће аутоматски бити у бољем положају него што су претпостављали, јер ће и нови газда морати да води рачуна о висини плата, као што то сада на старту почињу да размишљају садашњи власници Индустрије меса. Нови газда Индустрије меса „Срем” Шид купује индустрију, а не раднике и нема никакве обавезе. Зато постоји велика шанса да до краја идућег месеца ова индустрија запосли добар део незапослене радне снаге са Националне евиденције рада у шиду.
Јагодина, Бор, Шид, Крагујевац, Параћин - Полиција је привела двадесет чланова организоване криминалне групе која се бавила илегалним увозом и препродајом возила чији увоз није дозвољен, саопштио је јуче МУП Србије. Акција је спроведена синхронизовано на подручју Јагодине, Бора, Ћуприје, шида, Крагујевца и Параћина.
Као организатора криминалне групе полиција је означила Милана Милановића (1971) из Ћуприје, одговорно лице предузећа "Равнелле". Према подацима полиције криминална група је оштетила Буџет Србије, као и купце, за више од пола милиона евра. Чланове групе полиција терети и за кривично дело примање и давање мита, злоупотребу службеног положаја, фалсификовање службене исправе, али и исправа за незаконит увоз и препродају возила која не испуњавају прописане услове предвиђене стандардима "Еуро 3".
Приликом претреса станова и пословних просторија агенција и шпедиција, према наводима полиције, између осталих доказа пронађена је и фалсификована документација. Како истичу из полиције, најчешће је коришћена фалсификована документација из Италије, Француске и швајцарске. Такође, група је лажно приказивала стање возила и пређене километраже како би умањили царинску основицу.
Међу ухапшеним члановима криминалне групе су и цариници Натица Стојадиновић из Бора, Драган Аранђеловић из Параћина, као и Иван Стојковић, Драгана Ђукић и Ненад Дрешовић из Крагујевца. Они се терете за злоупотребу службених положаја јер су омогућили "рад" криминалне групе. Полиција је ухапсила и одговорне особе предузећа "Трансмонттраде" Ивана Димитрова из Ћуприје, "Радошпед" Предрага Мијајловића из Крагујевца, "Дуал-шпед" Јована шарчевића из Јагодине, као и власника предузећа "Винерелектроник" из Ћуприје Бору Костића.
Такође, ухапшен је и власник печаторезнице "Принтер" из Ћуприје Братислав Сибиновић. Приведени су и радници фирме "Равнелл" Душан Милановић, царински агент и Горан Трајчевски из Ћуприје, као и радник шпедиције "Александра ројал" Ђорђе Брчкаловић из шида. Полиција је као фалсификаторе у тој криминалној групи означила и ухапсила Оливера Лајба, Дејана Васиљевића и Предрага Стојилковића из Ћуприје. Ухапшени су и машински техничар Милан Марковић, аутолимар Гордон Нарић, као и аутомеханичар Звездан Станковић.
Према подацима полиције ова криминална група је у дужем временском периоду организовала набавку и увоз возила из иностранства, фалсификовала ознаке година производње на возилу и то на броју шасија, бројчаним ознакама на стакленим површинама возила, а такође су фалсификовали документацију на основу које су царинили и регистровали возила. Возила су продавали по реалној тржишној цени.
Да би се разрешили односи између Месне управе Шид, ЈКП „Стандард” и удео општине Шид у чистоћи града и одржавању зелених површина, председник општине Мите Аврамова сазвао је заједнички састанак свих заинтересованих страна.
Желели смо да се на овом састанку утврде обавезе комуналаца, али и начин наплате послова обављених у овом граду - каже директор Јавног комуналног предузећа „Стандард” Марко Бајић.

Досад смо имали добру сарадњу са Месном управом Шид, али је понекад било и одређених потешкоћа, које су оптеретиле наше пословање. Задатак нам је да водимо бригу о чистоћи града и одржавању зелених површина, а договор који смо постигли на овом састанку нам га олакшава. Овог пролећа ЈКП „Стандард” знатно ће се више ангажоватги на овом послу.
Председница Месне управе Шид Катица Вијук, уз гаранцију председника општине и начелнице за финансирање и буџет општине Наде Цвијановић, обећала је уредне исплате радницима овог предузећа.
Суштина овог договора је да Месна урпава Шид, кроз самодопринос, мора у 2007. години да обезбеди 5.100.000 динара.
Општина је, по речима председника Мите Аврамова, планирала средства за специјализоване намене од 7.200.000 динара. Тако ће и ЈКП „Стандард” од Месне управе уредно добијати наруџбине по питању чишћења града и зелених површина. Када сами наручимо посао, онда смо обавезни по поднетом рачуну тај посао и да платимо, као што нећемо платити ниједан посао који нисмо наручили - каже председник Месне управе Катица Вијук.
Директор Бајић каже да ЈКП „Стандард” одржава и коси 20 хектара зелених површина. Уредним обављањем послова комуналци овај град, као и досад, држе међу најчистијим у Срему. Поред досадашњег начина рада на одржавању чистоће града, Бајић истиче да ће се укључити и специјално возило марке „Џонстон”. Ово возило ће убудуће одржавати чистоћу централног дела града. Ово возило врло успешно усисава не само прашину, већ и папириће, лишће и друге ситне предмете. Његова врдност је била 40.000 евра, а ЈКП га користи не само за одржавање чистоће шида, већ и граничних прелаза Батровци и Товарник.
Страна 218 од 231